OJAD - source to pl translation catalogue (514 entries)

source: OJAD - 後続語検索
pl: OJAD - Wyszukiwanie Sufiksowe

source: OJAD - 任意テキスト版
pl: OJAD - Wyszukiwanie Tekstowe

source: OJAD - オンライン日本語アクセント辞書
pl: OJAD - Internetowy Słownik Akcentu Japońskiego

source: OJAD - ご利用にあたって
pl: OJAD - Przed użyciem...

source: OJAD - ご協力のお願い
pl: OJAD - Współpraca

source: OJAD - 利用できるブラウザー
pl: OJAD - Wspierane Przeglądarki

source: OJAD - これまでのアクセス履歴
pl: OJAD - Pełna Historia Odwiedzin

source: OJAD - OJAD 4機能のご紹介
pl: OJAD - Wprowadzenie do 4 funkcji OJAD

source: OJAD - 単語検索の使い方
pl: OJAD - Jak korzystać z Wyszukiwania Słów

source: OJAD - 動詞の後続語検索の使い方
pl: OJAD - Jak korzystać z Wyszukiwania Sufiksów Czasowników

source: OJAD - 任意テキスト版の使い方
pl: OJAD - Jak korzystać z Wyszukiwania Tekstowego

source: OJAD - スズキクンの使い方
pl: OJAD - Jak korzystać z modułu Suzuki-kun

source: OJAD - 発表文献
pl: OJAD - Publikacje

source: OJAD - 多言語化
pl: OJAD - Wielojęzyczność

source: OJAD - 使ってみようOJAD
pl: OJAD - Używanie OJAD

source: OJAD - 使ってみよう単語検索
pl: OJAD - Używanie Wyszukiwania Słów

source: OJAD - 使ってみよう後続語検索
pl: OJAD - Używanie Wyszukiwania Sufiksów Czasowników

source: OJAD - 使ってみようスズキクン
pl: OJAD - Używanie modułu Suzuki-kun

source: OJAD - デモ
pl: OJAD - Przykład

source: OJAD - 韻律読み上げチュータ スズキクン
pl: OJAD - Nauczyciel Prozodii Suzuki-kun

source: OJAD - 韻律読み上げチュータ スズキクン 印字用画面
pl: OJAD - Nauczyciel Prozodii Suzuki-kun - Wersja do druku

source: OJAD - 検索結果
pl: OJAD - Wyniki Wyszukiwania

source: 辞書形
pl: Forma słownikowa

source: 〜ます形
pl: Forma ~masu

source: 〜て形
pl: Forma ~te

source: 〜た形
pl: Forma ~ta

source: 〜ない形
pl: Forma ~nai

source: 〜なかった形
pl: Forma ~nakatta

source: 〜ば形
pl: Forma ~ba

source: 使役形
pl: Forma sprawcza

source: 受身形
pl: Forma bierna

source: 命令形
pl: Forma rozkazująca

source: 可能形
pl: Forma potencjalna

source: 〜う形
pl: Forma ~u

source: 〜い + N形
pl: Forma ~i + N

source: 〜いです形
pl: Forma ~idesu

source: 〜くて形
pl: Forma ~kute

source: 〜かった形
pl: Forma ~katta

source: 〜くない形
pl: Forma ~kunai

source: 〜くなかった形
pl: Forma ~kunakatta

source: 〜ければ形
pl: Forma ~kereba

source: 〜い。形
pl: Forma ~i

source: 〜く形
pl: Forma ~ku

source: 〜な + N形
pl: Forma ~na + N

source: 〜です形
pl: Forma ~desu

source: 〜で形
pl: Forma ~de

source: 〜だった形
pl: Forma ~datta

source: 〜じゃない形
pl: Forma ~janai

source: 〜じゃなかった形
pl: Forma ~janakatta

source: 〜ならば形
pl: Forma ~naraba

source: 〜だ形
pl: Forma ~da

source: 〜に形
pl: Forma ~ni

source: アクセスカウンタ
pl: Licznik odwiedzin

source: 今日：
pl: Dziś:

source: 総計：
pl: Razem:

source: オンライン日本語アクセント辞書,OJAD,日本語,アクセント,辞書,教科書,みんなの日本語,標準日本語
pl: Internetowy Słownik Akcentu Japońskiego, OJAD, japoński, akcent, słownik, podręcznik, Minna No Nihongo, standardowy japoński

source: OJADは日本語教師・学習者のためのオンライン日本語アクセント辞書です。学習者の自主学習，日本語教室や日本語教師養成講座での韻律学習にお使い下さい。日本語母語話者の東京方言参照用にもお使いいただけます。
pl: OJAD to internetowy słownik dla nauczycieli i uczniów języka japońskiego. System można wykorzystywać do samodzielnej nauki japońskiego, ćwiczenia wymowy lub podczas ćwiczeń dla nauczycieli. Ponadto może być on używany przez rodzimych użytkowników japońskiego jako materiał referencyjny dla akcentu występującego w dialekcie tokijskim.

source: 1グループの動詞
pl: Czasowniki grupy 1

source: 2グループの動詞
pl: Czasowniki grupy 2

source: 3グループの動詞
pl: Czasowniki grupy 3

source: い形容詞
pl: i-przymiotniki

source: な形容詞
pl: na-przymiotniki

source: ご利用にあたって
pl: Przed użyciem...

source: OJAD 4機能のご紹介
pl: Wprowadzenie do 4 funkcji OJAD

source: 使ってみようOJAD
pl: Jak korzystać z OJAD

source: OJAD on Facebook
pl: OJAD na Facebooku

source: OJAD 4機能
pl: 4 funkcje OJAD

source: 単語検索
pl: Wyszukiwanie Słów

source: 動詞の後続語検索
pl: Wyszukiwanie Sufiksów Czasowników

source: 任意テキスト版
pl: Wyszukiwanie Tekstowe

source: 韻律読み上げチュータ<br>スズキクン
pl: Nauczyciel Prozodii<br>Suzuki-kun

source: 教科書別
pl: Według podręcznika

source: 品詞別
pl: Według części mowy

source: 動詞すべて
pl: Wszystkie czasowniki

source: ご協力のお願い
pl: Współpraca

source: 利用できるブラウザー
pl: Wspierane Przeglądarki

source: 発表文献
pl: Publikacje

source: OJAD 講習会
pl: Szkolenia OJAD

source: OJAD 多言語化
pl: Wielojęzyczność OJAD

source: お問い合わせ
pl: Kontakt

source: アクセス履歴
pl: Historia odwiedzin

source: 『みんなの日本語初級』<br><br>外国人のための日本語教科書の定番です。<br><br>スリーエーネットワーク 著<br>スリーエーネットワーク<br>定価 2,625円（本体2,500円＋税）<br>B5判 244頁 問題のスクリプト・答え 復習の答え56頁<br>刊行年 1998/3<br>ISBNコード 978-4-88319-102-4<br>
pl: "Minna No Nihongo"<br><br>Podstawowy podręcznik nauki języka japońskiego dla obcokrajowców.<br><br>Autor: 3A Network<br>Wydawnictwo: 3A Network<br>Cena: 2 625 jenów (2 500 jenów + podatek)<br>Edycja w formacie B5: 244 strony; Skrypt, Klucz: 56 stron<br>Data publikacji: marzec 1998<br>ISBN: 978-4-88319-102-4<br>

source: 『テーマ別　中級から学ぶ日本語＜改訂版＞』<br><br>定評ある中級日本語テキスト、待望の改訂版<br><br>松田浩志 ほか 著<br>研究社<br>定価 2,415円（本体2,300円＋税）<br>B5判 176頁<br>刊行年　2003/6<br>ISBNコード 978-4-327-38443-2<br>NDCコード 810
pl: "Tema-betsu Chuukyuu kara Manabu Nihongo"<Edycja Odświeżona> <br><br>Poprawione i uzupełnione wydanie wyczekiwanego podręcznika języka japońskiego.<br><br>Autor: Hiroshi Matsuda<br>Kenkyuusha<br>Cena: 2 415 jenów (2 300 jenów + podatek)<br>Edycja w formacie B5: 176 stron<br>Data publikacji: czerwiec 2003<br>ISBN: 978-4-327-38443-2<br> NDC: 810

source: 『テーマ別　上級で学ぶ日本語＜改訂版＞』<br><br>定評ある上級日本語テキスト、待望の改訂版<br><br>松田浩志 ほか 著<br>研究社<br>定価 2,520円（本体2,400円＋税）<br>B5判 176頁<br>刊行年　2006/3<br>ISBNコード 978-4-327-38447-0<br>NDCコード 810
pl: "Tema-betsu Joukyuu kara Manabu Nihongo" <Edycja Odświeżona> <br><br>Odświeżona edycja wyczekiwanego podręcznika języka japońskiego.<br><br>Autor: Hiroshi Matsuda<br>Kenkyuusha<br>Cena: 2 520 jenów (2 400 jenów + podatek)<br>Edycja w formacie B5: 176 stron<br>Data publikacji: marzec 2006<br>ISBN: 978-4-327-38447-0 <br> NDC: 810

source: 『初級日本語 新装版』<br><br>日本語教科書の定番『初級日本語』が、生まれ変わりました!（中国版：『新编初级日语』，吉林教育出版社）<br><br>東京外国語大学留学生日本語教育センター 著<br>凡人社<br>定価 2,940円（本体2,800円＋税）<br>B5判 252頁 別冊40頁 CD2枚付き<br>刊行年 2010/3<br>ISBNコード 978-4-893-58740-4<br>商品コード 7400
pl: "Shokyuu Nihongo Shinsouban"<br><br>Standardowy podręcznik języka japońskiego "Shokyuu Nihongo" wydany na nowo.<br>Autor: Tokyo University of Foreign Studies Japanese Language Center<br>Wydawnictwo: Bonjinsha<br>Cena: 2 940 jenów (2 800 jenów + podatek)<br>Edycja w formacie B5: 252 strony, Materiały uzupełniające: 40 stron, 2 płyty CD<br>Data publikacji: marzec 2010<br>ISBN: 978-4-893-58740-4<br>Kod produktu: 7400

source: 『中級日本語』<br><br>大学の授業を日本語で受けるための総合日本語教科書シリーズ（中国版：『新编中级日语』， 吉林教育出版社）<br><br>東京外国語大学留学生日本語教育センター 著<br>凡人社<br>定価 2,340円（本体2,233円＋税）<br>B5判 176頁<br>刊行年 1994/3<br>ISBNコード 978-4-893-58249-2<br>商品コード 2490
pl: "Chuukyuu Nihongo"<br><br>Podręcznik dla studentów języka japońskiego.<br><br>Autor: Tokyo University of Foreign Studies Japanese Language Center<br>Wydawnictwo: Bonjinsha<br>Cena: 2 340 jenów (2 233 jenów + podatek)<br>Edycja w formacie B5: 176 stron<br>Data wydania: marzec 1994<br>ISBN: 978-4-893-58249-2<br>Kod produktu: 2490

source: 『新版中日交流標準日本語 初級』<br><br>読者1000万人を突破！日本語を独学する80％以上の中国人に愛用されている日本語テキストの決定版。<br><br>甲斐睦朗 西尾珪子 宮地裕 監修<br>光村図書出版 人民教育出版社<br>定価 4,200円（本体4,000円＋税）<br>B5判 上：388頁 下：390頁<br>刊行年 2006/03<br>ISBNコード 978-4-89528-393-9
pl: "Shinban Chuunichi Kouryuu Hyoujun Nihongo Chuukyuu"<br><br>Ponad 10 milionów sprzedanych kopii! Podręcznik uwielbiany przez ponad 80% chińskich studentów uczących się języka japońskiego.<br><br>Autorzy: Kai Mutsurou, Keiko Nishio<br>Wydawnictwo: Mitsumura Tosho<br>Cena: 4 998 jenów (4 760 jenów + podatek)<br>Edycja w formacie B5: Część 1: 388 stron, Część 2: 390 stron<br>Data wydania: marzec 2006<br>ISBN: 978-4-89528-488-2

source: 『新版中日交流標準日本語 中級』<br><br>日本語を独学する80％以上の中国人に愛用されている日本語テキストの決定版。<br><br>甲斐睦朗 西尾珪子 宮地裕 監修<br>光村図書出版 人民教育出版社<br>定価 4,998円（本体4,760円＋税）<br>B5判 上：412頁 下：458頁<br>刊行年 2010/07<br>ISBNコード 978-4-89528-488-2
pl: "Shinban Chuunichi Kouryuu Hyoujun Nihongo Chuukyuu"<br><br>Podręcznik uwielbiany przez ponad 80% chińskich studentów uczących się języka japońskiego.<br><br>Autorzy: Kai Mutsurou, Keiko Nishio<br>Wydawnictwo: Mitsumura Tosho<br><br>Cena: 4 998 jenów (4 760 jenów + podatek)<br>Edycja w formacie B5: Część 1: 412 stron, Część 2: 458 stron<br>Data wydania: lipiec 2010<br>ISBN: 978-4-89528-488-2

source: 『初級日本語 げんき[第2版]』<br><br>もっと楽しく、もっと使いやすく日本語初級テキストのベストセラー第２版登場！<br><br>坂野永理 池田庸子 大野裕 品川恭子 渡嘉敷恭子 著<br>The Japan Times<br>定価 3,675円（本体3,450＋税）<br>■げんきI：<br>B5判 382頁<br>刊行年 2011/2<br>ISBNコード 978-4-78901-440-3<br>■げんきII：<br>B5判 385<br>刊行年 2011/09<br>ISBNコード 978-4-78901-443-4
pl: "Elementary Japanese: Genki (Second Edition)"<br><br>Drugie wydanie lubianego i prostego do zrozumienia podręcznika podstawowego języka japońskiego.<br><br>Autorzy: Eri Banno, Yoko Sakane, Yutaka Ohno, Chikako Shinagawa, Kyoko Tokashiki<br>Wydawnictwo: The Japan Times<br>■Genki I<br>Edycja w  formacie B5: 382 strony<br>Cena: 3 675 jenów (3 450 jenów + podatek)<br>Data wydania: luty 2011<br>ISBN: 978-4-78901-440-3<br>■Genki II<br>Edycja w formacie B5: 385 stron<br>Data wydania: wrzesień 2011<br>ISBN: 978-4-78901-443-4

source: 『 JAPANESE FOR BUSY PEOPLE I（AJALT）』<br><br>世界中で使われている日本語教材のベストセラー<br><br>AJALT 著<br>Kodansha Amer Inc<br>定価 3,045円（本体2,900＋税）<br>B5判 272頁<br>刊行年 2011/11<br>ISBNコード 978-1-56836-385-1
pl: "Japanese For Busy People I (AJALT)"<br><br>Bestseller wśród japońskich materiałów dydaktycznych wykorzystywany na całym świecie.<br><br>Autorzy: AJALT<br>Wydawnictwo: Kodansha Amer Inc<br>Cena: 3 045 jenów (2 900 jenów + podatek)<br>Edycja w formacie B5: 272 strony<br>Data wydania: listopad 2011<br>ISBN: 978-1-56836-385-1

source: こちら
pl: adresem

source: 『 JAPANESE FOR BUSY PEOPLE II（AJALT）』<br><br>世界中で使われている日本語教材のベストセラー<br><br>AJALT 著<br>Kodansha Amer Inc<br>定価 3,360円（本体3,200＋税）<br>B5判 299頁<br>刊行年 2011/11<br>ISBNコード 978-1-56836-386-8
pl: "Japanese For Busy People II (AJALT)"<br><br>Bestseller wśród japońskich materiałów dydaktycznych wykorzystywany na całym świecie.<br><br>Autorzy: AJALT<br>Wydawnictwo: Kodansha Amer Inc<br>Cena: 3 360 jenów (3 200 jenów + podatek)<br>Edycja w formacie B5: 299 strony<br>Data wydania: listopad 2011<br>ISBN: 978-1-56836-386-8

source: 『 JAPANESE FOR BUSY PEOPLE III（AJALT）』<br><br>世界中で使われている日本語教材のベストセラー<br><br>AJALT 著<br>Kodansha Amer Inc<br>定価 3,360円（本体3,200＋税）<br>B5判 303頁<br>刊行年 2012/05<br>ISBNコード 978-1-56836-403-2
pl: "Japanese For Busy People III (AJALT)"<br><br>Bestseller wśród japońskich materiałów dydaktycznych wykorzystywany na całym świecie.<br><br>Autorzy: AJALT<br>Wydawnictwo: Kodansha Amer Inc<br>Cena: 3 360 jenów (3 200 jenów + podatek)<br>Edycja w formacie B5: 303 strony<br>Data wydania: maj 2012<br>ISBN: 978-1-56836-403-2

source: 第%s課
pl: Rozdział %s

source: 更新履歴
pl: Dziennik Zmian

source: TOP画面に%sへのリンクを追加しました。
pl: Dodano link do %s na górze strony.

source: %sに2013年10月のアクセス履歴を追加しました。
pl: Dodano historię odwiedzin dla października 2013 do %s.

source: %sに2013年9月のアクセス履歴を追加しました。<br/>TOP画面に%sへのリンクを追加しました。多言語化対応へのご協力をお願いします。
pl: Dodano historię odwiedzin dla września 2013 do %s.<br/>Dodano link do %s na górze strony. Dziękujemy za wkład w tłumaczenie.

source: スズキクンの出力結果に対して，アクセント核推定誤りを修正できるようにしました。出力結果の読み（平仮名列）をクリックすると，当該モーラの H/L が変わります。
pl: Możliwa jest korekcja błędów w przewidywaniach wytworzonych przez Suzuki-kun. Klikając na hiraganę pokazaną w wynikach można zmienić wysokość tonu dla wybranej mory.

source: %sに2013年8月のアクセス履歴を追加しました。
pl: Dodano historię odwiedzin dla sierpnia 2013 do %s.

source: OJADの英語化を行いました。トップページの英国国旗からご覧になれます。<br/>%sに2013年7月のアクセス履歴を追加しました。
pl: Strona OJAD została przetłumaczona na język angielski. Aby zmienić język należy kliknąć na brytyjską flagę.<br/>Dodano historię odwiedzin dla lipca 2013 do %s.

source: %sに2013年6月のアクセス履歴を追加しました。
pl: Dodano historię odwiedzin dla czerwca 2013 do %s.

source: %sに2013年5月のアクセス履歴を追加しました。
pl: Dodano historię odwiedzin dla maja 2013 do %s.

source: スズキクンを疑問文に対応させました。文末に「？」を付けると，文末のピッチパターンが疑問調になります。
pl: Suzuki-kun radzi sobie teraz ze zdaniami pytającymi. Zdania zakończone znakiem '?' będą miały intonację zmienioną do formy pytającej.

source: 名詞を追加しました。<br/>教科書「初級日本語[げんき]（The Japan Times）」を追加しました。<br/>教科書「JAPANESE FOR BUSY PEOPLE（AJALT）」を追加しました。<br/>%sに2013年4月のアクセス履歴を追加しました。
pl: Dodano rzeczowniki.<br/>Dodano podręcznik "Elementary Japanese: Genki" (The Japan Times).<br/>Dodano podręcznik "Japanese for Busy People".<br/>Dodano historię odwiedzin dla kwietnia 2013 do %s.

source: Twitterボタン，Facebookボタンを追加しました。
pl: Dodano przyciski dla serwisów Twitter i Facebook.

source: %sに2013年3月のアクセス履歴を追加しました。
pl: Dodano historię odwiedzin dla marca 2013 do %s.

source: %sに2013年2月のアクセス履歴を追加しました。<br/>TOP画面に%sへのリンクを追加しました。<br/>%sの名称を%sに変更しました。<br/>画面左側のメニューを整理しました。<br/>%s，%sを修正しました。
pl: Dodano historię odwiedzin dla lutego 2013 do %s.<br/>Dodano link do %s na górze strony.<br/>Zmieniono nazwe %s na %s.<br/>Wprowadzono menu po lewej stronie.<br/>Naprawiono %s i %s.

source: OJADの使い方
pl: Jak używać OJAD.

source: %sに2013年1月のアクセス履歴を追加しました。<br/>初級者モードあるいは山・丘表示モードにおけるスズキクンのピッチパターン表示を一部修正しました。フレーズ後半の副次アクセント核を表示しないようにしました。
pl: Dodano historię odwiedzin dla stycznia 2013 do %s.<br/>

source: WindowsでInternet Explorerを使っている時に生じていた「表示の問題」に対応しました。まだ問題が生じるようでしたら%s。
pl: Naprawiono problem z wyświetlaniem występujący u użytkowników programu Internet Explorer w systemie Windows. Jeśli problem nadal występuje, przejdź do %s.

source: ご連絡下さい
pl: Kontakt

source: %sに2012年12月のアクセス履歴を追加しました。
pl: Dodano historię odwiedzin dla grudnia 2012 do %s.

source: %sを作成しました。%s，%s，%s，%sの各々の機能について，その全てを網羅しています。どうぞご利用下さい。
pl: Dodano %s. Obejmuje to takie funkcje jak %s, %s, %s i %s.

source: OJADの使い方マニュアル
pl: Instrukcja obsługi OJAD

source: 韻律読み上げチュータ
pl: Nauczyciel Prozodii

source: %sに2012年11月のアクセス履歴を追加しました。<br/>%sで印刷用の表示ができるようにしました。
pl: Dodano historię odwiedzin dla listopada 2012 do %s.<br/>Dodano podgląd wydruku do %s.

source: 韻律読み上げチュータ・スズキクン
pl: Nauczyciel Prozodii Suzuki-kun

source: 韻律読み上げチュータ・スズキクンを%s。これは，任意のテキストに対して，（アクセント変形を考慮した）単語アクセント，及びイントネーションを推定し，これらを初級者用，上級者用に分けて呈示するものです。
pl: Ta funkcja przetwarza podany przez użytkownika tekst w celu oszacowania akcentu (biorąc pod uwagę wariacje akcentu) oraz intonacji. Dostępne są wersja podstawowa i zaawansowana.

source: 公開しました
pl: Opublikowano.

source: OJADでは動詞の活用形として原形以外に11種類の後続語を対象としてきましたが，それ以外の様々な後続語が接続された場合のアクセントを検索できる%sを用意しました。現在約300種類の後続語を網羅しています。これは複数の日本語教科書から，登場する動詞の後続語を全て抜き出したものです。
pl: OJAD oprócz formy prostej wspiera 11 różnych koniugacji czasownika. Aby uwzględnić różnorodność sufiksów czasowników udostępniono również %s. W chwili obecnej dostępnych jest około 300 sufiksów czasowników. Pochodzą one z kilku podręczników języka japońskiego.

source: ページ
pl: Strona

source: %sに2012年10月のアクセス履歴を追加しました。<br/>TOP画面に%sへのリンクを追加しました。
pl: Dodano historię odwiedzin dla października 2012 do %s.<br/>Dodano link do %s na górze strony.

source: OJAD 任意テキスト版
pl: OJAD Wyszukiwanie Tekstowe

source: 検索・表示条件を，より使い易いように整理しました。<br>表示する語を様々な観点から検索できるようにしました。<br>語の表示順序も様々な観点から変更できるようにしました。
pl: Zmieniono opcje wyświetlania i wyszukiwania aby były bardziej przyjazne dla użytkownika.<br>Obecnie możliwe jest korzystanie z szerokiego wachlarza opcji podczas wyszukiwania słów.<br>Możliwa jest również reorganizacja wyników według różnych metod sortowania.

source: 画面に表示後，行単位で位置を入れ替えたり，行単位で削除できるようにしました。列単位での位置の入替え，削除は従来より可能です。行単位・列単位での編集は，印刷用画面上でも可能です。
pl: Po wyświetleniu możliwa jest zamiana wierszy miejscami lub ich usunięcie. Od wcześniejszej wersji możliwa jest zamiana kolumn miejscami lub ich usunięcie. Edycja wierszy lub kolumn jest również możliwa z poziomu ekranu podglądu wydruku.

source: オプションでピッチカーブを表示するようにしました。なお，ピッチカーブ表示は印刷用ページにも反映されます。
pl: Wyświetlenie konturu dźwięku jest teraz opcjonalne. Dotyczy to również widoku podglądu wydruku.

source: 音声サンプルの聴取に関して，行単位の一括再生，列単位の一括再生，ページ単位の一括再生を可能にしました。行単位の再生は行左端の赤青アイコン，列単位での再生は列上部にある赤青アイコン，ページ単位での再生はページ左下の赤青アイコンをクリックして下さい。<br>これらのアイコンはクリックで再生ですが，シフト＋クリックで，音声ファイルをダウンロードできます。行単位，列単位，ページ単位での音声をダウンロードし，教育・学習にご活用下さい。
pl: Podczas odtwarzania próbek mowy możliwe jest odsłuchanie wszystkich pozycji w wierszu, kolumnie lub całej stronie. Aby odsłuchać nagrania dla wiersza, należy kliknąć czerwoną lub niebieską ikonę po lewej stronie wybranego wiersza. Aby odsłuchać nagrania dla kolumny, należy kliknąć czerwoną lub niebieską ikonę nad wybraną kolumną. Aby odsłuchać nagrania dla całej strony, należy kliknąc czerwoną lub niebieską ikonę po lewej stronie u dołu.<br>Zwykłe kliknięcie spowoduje odtworzenie nagrań. Kliknięcie z przytrzymanym klawiszem shift spowoduje pobranie nagrań.

source: 一部の音声サンプルの切り出し誤りを修正しました。
pl: Naprawiono błędy powstałe w wyniku segmentacji próbek mowy.

source: %sに2012年9月のアクセス履歴を追加しました。
pl: Dodano historię odwiedzin dla września 2012 do %s.

source: 「音声が聞こえない」場合があることについて対処しました。<br>詳細は%sをご覧下さい。<br>%sにOJADを登録いたしました。
pl: Naprawiono problem z odtwarzaniem próbek mowy.<br> Aby uzyskać szczegóły, sprawdź %s.<br>Zarejestrowano OJAD do %s.

source: 音声を聞くためには
pl: Aby odtworzyć dźwięk

source: みんなの教材サイト
pl: Strona podręcznika Minna No Nihongo.

source: TOP画面に%sを追加しました。<br>アクセントの揺れについて整理しました。<br>1)複数の型が表示される場合，一番上のアクセントが規範型です。<br>2)規範型だけを表示させるオプションを追加しました。
pl: Dodano link do %s na górze strony. <br>Rozwiązano kwestie związane z wariacją typów akcentu.<br>1) Gdy więcej niż jeden typ akcentu jest wyświetlany, akcent na górze jest typu standardowego.<br>2) Dodano opcję wyłącznego wyświetlania standardowego typu akcentu.

source: 6段階の単語難易度について，%sを追記しました。%sをご参照下さい。<br>音声サンプル提供者である声優の%sさんから，%sを戴きました。%sをご参照下さい。
pl: Dodano %s do 6 poziomów trudności słów. Zobacz %s.<br>Od %s, jednego z aktorów głosowych, otrzymaliśmy %s. Zobacz %s.

source: 出典
pl: Źródło

source: 上田真紗子
pl: Masako Ueda

source: お茶目なメッセージ
pl: Wiadomość

source: 音声サンプルを追加しました。<br>%sを更新しました。 <br>TOP画面に%sを追加しました。
pl: Dodano próbki mowy.<br>Zaktualizowano %s.<br>Dodano link do %s na górze strony.

source: %sでの%sにてOJAD を公開しました。
pl: Oficjalnie OJAD został zaprezentowany w trakcie %s podczas %s.

source: 日本語教育国際研究大会(ICJLE2012)
pl: Międzynarodowej Konferencji o Nauczaniu Języka Japońskiego (ICJLE2012)

source: ポスター発表
pl: sesji plakatowej

source: フレーズ句切りが行なわれた文に対して，アクセント変形を考慮した上で文としてのピッチパターンを表示します。「，、．。,.？！?!：:」「／/」及び改行がフレーズの句切りとなります。これはユーザが指定します。また「。．.？！?!」と改行が文の句切りとなります。文の句切れは必ずフレーズの句切れとなります。疑問文にも対応しています。OJAD教科書版と異なり，形態素解析，アクセント句境界推定，アクセント核推定などの技術を用いているため，精度は100%ではありませんが，日本語の学習にお役立て下さい。
pl: Wyświetli kontur dźwięku zmian akcentowania dla podanego zdania. Przy pomocy znaków "，、．。,.？！?!：:" "／/" oraz nowej linii możliwe jest zakończenie zdań oraz wprowadzenie przerw w frazach. Koniec zdania zawsze jest końcem frazy. Działa to również dla zdań pytających. W odróżnieniu od OJAD dla podręczników, analiza morfologiczna oraz oszacowanie akcentów jest dokonywane przez automatyczne metody przetwarzania mowy, co nie gwarantuje 100% dokładności. Jednakże, wciąż zalecamy używania systemu podczas nauki języka japońskiego.

source: ピッチパターン
pl: Kontur dźwięku

source: 山・丘のみを表現したカーブ
pl: Krzywa ilustrująca przybliżony wzorzec intonacyjny

source: アクセントを考慮したカーブ(初級者用)
pl: Kontur z uwzględnieniem akcentu (początkujący)

source: アクセントを考慮したカーブ(上級者用)
pl: Kontur z uwzględnieniem akcentu (zaawansowany)

source: 非表示
pl: Ukryj

source: テキスト上のアクセント
pl: Akcent Nad Tekstem

source: 初級者用
pl: Początkujący

source: 上級者用
pl: Zaawansowany

source: テキストも含めて非表示
pl: Ukryj tekst i akcent

source: アクセントマーク
pl: Znak akcentowania

source: 核とＨを表示
pl: Pokaż jądro i H

source: 核のみを表示
pl: ?

source: 表示
pl: Pokaż

source: ピッチパターン表示用パラメータ
pl: Parametry konturu dźwięku

source: 実行
pl: Uruchom

source: 入力された文字に対して，ピッチパターンを追加することができます。「，、．。,.？！?!：:」「／/」及び改行がフレーズの句切りとなります。これはユーザが指定します。また「。．.？！?!」と改行が文の句切りとなります。文の句切れは必ずフレーズの句切れとなります。文字をクリックすると，アクセントの有無が切り替わります。疑問文にも対応しています。文末の記号又は空白をクリックすると，疑問文イントネーションの有無が切り替わります。
pl: Możliwa jest modyfikacja wzorca intonacji. Przy pomocy znaków "，、．。,.？！?!：:" "／/" oraz nowej linii możliwe jest zakończenie zdań oraz wprowadzenie przerw w frazach. Koniec zdania zawsze jest końcem frazy. Działa to również dla zdań pytających. Klikając na znak można zmieniać stan akcentu między obecnym a nieobecnym. Klikając na końcu zdania możliwa jest zmiana intonacji na pytającą.

source: 表示方法
pl: Metoda Wyświetlania

source: 通常
pl: Zwykły widok

source: 印刷用
pl: Podgląd wydruku

source: 検索・表示条件
pl: Opcje wyszukiwania i wyświetlania

source: 検索の条件
pl: Kryteria wyszukiwania

source: 教科書
pl: Podręcznik

source: 指定しない
pl: Nie określono

source: %sから%sまで
pl: Od %s do %s

source: 品詞
pl: Część Mowy

source: すべて
pl: Wszystkie

source: 用言すべて
pl: Wszystkie odmienne części mowy

source: アクセント型
pl: Rodzaj akcentu

source: 平板型（0型）
pl: Neutralny (Typ 0)

source: 頭高型（1型）
pl: Opadający (Typ 1)

source: 中高型
pl: Wznosząco-opadający

source: 尾高型（-1型）
pl: Wznoszący (Typ -1)

source: 起伏式
pl: Akcentowany

source: %s型
pl: Rodzaj %s

source: 単語長
pl: Długość słowa

source: %sモーラ
pl: %s mor(a/y)

source: 難易度
pl: Poziom trudności

source: まず
pl: Najpierw

source: から
pl: od

source: まで
pl: do

source: 旧能力試験
pl: Stary JLPT

source: %s級
pl: Poziom %s

source: 表示の条件
pl: Wyświetlanie

source: 表示順序
pl: Sortowanie

source: アクセント型順に並べる
pl: wg Rodzaju Akcentu

source: 語尾からの核位置で並べる
pl: wg Pozycji Akcentu (od końca)

source: 語頭からの核位置で並べる
pl: wg Pozycji Akcentu (od początku)

source: やさしい単語から並べる
pl: wg Trudności Słów

source: カスタマイズ
pl: Dostosuj

source: アクセント型（平板型 -> 頭高型 -> 中高型 -> 尾高型）
pl: Rodzaj Akcentu (Neutralny -> Opadający -> Wznosząco-opadający -> Wznoszący)

source: アクセント核位置 語頭から
pl: Pozycja Jądra Akcentu (od początku)

source: アクセント核位置 語尾から
pl: Pozycja Jądra Akcentu (od końca)

source: 単語長 モーラ数昇順
pl: Długość Słowa: Liczba Mor (Rosnąco)

source: 単語長 モーラ数降順
pl: Długość Słowa: Liczba Mor (Malejąco)

source: 難易度 昇順
pl: Poziom Trudności (Rosnąco)

source: 難易度 降順
pl: Poziom Trudności (Malejąco)

source: 五十音順（明示的に指定された条件の後で常に適用）
pl: Alfabetycznie (Stosowane zawsze po wcześniejszych kryteriach)

source: オプション
pl: Opcje

source: アクセントの揺れ
pl: Wariacja Akcentu

source: ピッチカーブ
pl: Kontur Intonacyjny

source: 教科書と難易度
pl: Podręcznik / Poziom Trudności

source: 行数／ページ
pl: Linii / Stronę

source: 単語の検索
pl: Wyszukiwanie Słów

source: カンマ，スペースで区切ると複数の単語を同時に検索できます。
pl: Aby szukać wielu słów należy je oddzielić przecinkiem lub spacją.

source: 　実　行
pl: Szukaj

source: 全表示
pl: Pokaż wszystko

source: 全非表示
pl: Ukryj wszystko

source: 印刷用ページを表示
pl: Pokaż podgląd wydruku

source: 後続語検索
pl: Wyszukiwanie Sufiksowe

source: 動詞表現
pl: Wyrażenia czasownikowe

source: 検索したい動詞表現を一つ入力して下さい。
pl: Wprowadź jedno wyrażenie czasownikowe do wyszukania.

source: 表示する列
pl: Kolumny do wyświetlenia

source: 同じグループの動詞を表示
pl: Pokaż czasowniki z tej samej grupy

source: 検索した結果のみ表示
pl: Pokaż tylko wyniki wyszukiwania

source: すべて表示
pl: Pokaż wszystko

source: 検索
pl: Szukaj

source: 該当する型が存在しません。
pl: Żaden typ nie spełnia podanych kryteriów.

source:  動詞で始まる表現を入力して下さい。
pl: Podaj wyrażenie zaczynające się od czasownika.

source: 動詞表現が入力されていません。
pl: Nie podano wyrażenia czasownikowego.

source: 類型
pl: Wzór

source: 平板式
pl: Nie akcentowany

source: %s %sグループ動詞
pl: %s / Grupa %s

source: 検索した動詞「%s」
pl: Szukany czasownik "%s"

source: 東京大学大学院 工学系研究科 峯松研究室 / 情報理工学系研究科 廣瀬研究室
pl: Laboratorium Minematsu, Wydział Inżynierii, Uniwersytet Tokijski<br>Laboratorium Hirose, Wydział Informatyki i Technologii, Uniwersytet Tokijski

source: OJADトップページに戻る
pl: Powrót na górę strony

source: 入力したテキストに対して形態素解析を施し，そのテキスト中に現れる活用語（動詞，い形容詞，な形容詞）に対して，いくつかの活用パターンとそのアクセントを表示します。解析後，活用語は種類ごとに色分けして分類されます。また，マウスを各活用語の上に移動すると，その語の情報がポップアップ表示されます。OJAD教科書ガイド版と異なり，自然言語処理技術を用いた自動処理を行なっているため精度は100%ではありませんが，日本語の学習にぜひお役立てください。
pl: Funkcja ta przeprowadza analizę morfologiczną wprowadzonego tekstu i kilka wzorców wraz z akcentami jest wyświetlanych dla wszystkich odmienianych słów (czasowniki, i-przymiotniki oraz na-przymiotniki). Po analizie, słowa te są dzielone na grupy w zależności od ich typu. Umieszczając kursor myszy nad wybranym słowem, zostaną wyświetlone informacje na jego temat. W przeciwieństwie do OJAD dla podręczników, ponieważ stosowana jest automatyczna analiza języka naturalnego, wyniki mogą nie być w 100% dokładne. Pomimo tego mamy nadzieję, że funkcja będzie przydatna do nauki języka.

source: ここに解析したいテキスト（1500文字以内）を入力してください（解析には数秒〜数十秒の時間がかかります）
pl: Proszę wpisać tekst do analizy (do 1500 słów). Analiza może potrwać od kilku do kilkunastu sekund.

source: 解析開始
pl: Analizuj

source: 新しいテキストの入力
pl: Wprowadź nowy tekst

source: 見出し
pl: Hasło

source: ※色のついた語にマウスオーバーするとその語の情報が見れます
pl: ※Można zobaczyć dodatkowe informacje o słowie po najechaniu na nie kursorem myszy.

source: ただ今解析中
pl: Przetwarzanie

source: テキストが長過ぎます。
pl: Tekst jest zbyt długi.

source: 入力エリアの非表示
pl: Ukryj Pole Tekstowe

source: 入力エリアの表示
pl: Pokaż Pole Tekstowe

source: これまでのアクセス履歴
pl: Pełna Historia Odwiedzin

source: このページでは今までのOJADへの地域別のアクセス履歴をご覧いただけます。
pl: Ta strona pozwala na podgląd historii odwiedzin z uwzględnieniem regionu.

source: %sをつかって集計しています。なお，TOPページに示しているアクセスカウンタの値と%sが示す訪問数には若干のずれがあります。
pl: Obliczane przy pomocy %s. Licznik odwiedzin na stronie głównej oraz ten prezentowany przy pomocy %s mogą się nieco różnić.

source: 公開から先月末までの累計アクセス履歴
pl: Całkowita historia odwiedzin od początku do zeszłego miesiąca

source: 月間アクセス履歴
pl: Miesięczna historia odwiedzin

source: %4d年%02d月のアクセス履歴
pl: Historia odwiedzin w ciągu %02d, %4d

source: 音声サンプルについて
pl: O nagranych próbkach

source: 本アクセント辞書は日本語の音声教育の情報インフラとして構築されました。用言の活用に伴うアクセント変化を広く網羅し，全ての活用に対して音声サンプルを用意しています。2012年8月現在，約42,300の活用，全てについて男女一名ずつの発声が提供されています。
pl: Słownik akcentu został stworzony aby wspierać naukę japońskiej wymowy. Zawiera on wiele form odmiany słów wraz z dołączonymi nagraniami. Od sierpnia 2012 roku udostępniane są męskie i żeńskie wersje nagrań ponad 42 300 odmienionych form wyrazowych.

source: 話者はプロの声優です。アクセント核位置を明示した読み上げリストを使い，発声者，収録者共に注意を払って収録が行なわれました。殆どの発声は正しい位置にアクセント核が付与されているものの，中にはアクセント核が所望の場所に知覚されないサンプルも見つかっています（下記に例を示します）。また（半）自動で行なっている波形切り出しの誤りも見つかっています。なお男性話者の方に見られる傾向として，アクセント核を明確に示すために，無声化すべき「す」を有声化して読む傾向があります。不適切な発声に関しては今後再収録を予定しています。
pl: Lektorzy to profesjonalni aktorzy głosowi. Nagrania powstały z wykorzystaniem listy słów, w których zaznaczone zostały pozycje jądra akcentu. Zwracano uwagę na akcent, aby zapewnić najwyższą jakość nagrań, jednak dla niektórych przypadków postrzegane jądro akcentu nie było w porządanej pozycji. (Przykłady poniżej). Ponadto, w przypadku niektórych nagrań, automatyczna segmentacja nie stworzyła prawidłowego podziału. Co więcej, męski lektor wypowiadał w niektórych sytuacjach bezdzwięczne 'su' w sposób dźwięczny. Niepoprawne nagrania zostaną stworzone ponownie.

source: これらのサンプルは授業では使いづらい，学習者に呈示したくないサンプルであると考えております。このようなサンプルを除外するには，全サンプルを聴取してバグ取りを行なう必要があります。
pl: Takie nagrania nie są pożądane podczas nauki języka. W celu ich odnalezienia konieczne będzie przesłuchanie wszystkich nagrań oraz ręczne usunięcie błędnych.

source: 全部で約3,500 語あります（12活用パターン，2話者）。100単語分の発声を1セットとすれば，延べ 35名による聴取が必要になります。本プロジェクトではこの作業に対して，効率良く聴取・検査できる web システムを構築中です。そして，ボランタリーベースで協力していただける方を探しております。1単語１分と考えれば，2時間ほどの作業となります。
pl: W sumie zebrano 3500 słów (12 form, 2 lektorów). Jeśli podzielić nagrania na 100 elementowe zbiory potrzeba 35 osób aby je przesłuchać.  Platforma umożliwiająca inspekcję nagrań właśnie powstaje. Poszukiwani są ochotnicy do odnajdywania błędnych nagrań. Zakładając że analiza jednego słowa (wliczając w to wszystkie jego formy) zajmuje minutę, całość powinna zając około dwóch godzin.

source: より質の高い日本語教育用情報インフラの構築を目指しております。ご協力いただける方は，%sまでメールでの連絡をお待ちしております。
pl: Naszym celem jest zapewnienie infrastruktury do nauki języka japońskiego na najwyższym poziomie. Osoby chętne do współpracy prosimy o kontakt mailowy pod poniższym %s.

source: OJAD プロジェクト代表：峯松信明（東京大学）
pl: Kierownik projektu OJAD: Nobuaki Minematsu (Uniwersytet Tokijski)

source: OJADとは？
pl: O OJAD

source: OJADは日本語教師・学習者のためのオンライン日本語アクセント辞書です。約9,000の名詞の東京方言アクセントを調べることができます。約3,500の用言（動詞，い形容詞，な形容詞）について， 基本12活用，約42,300のアクセントを調べることができます（男女1名ずつの音声サンプルを聴取可）。それ以外の約300の後続語表現に関しても，アクセントを調べることができます。更に任意の肯定文・疑問文に対して，特定の語に強いフォーカスを置かずに読み上げた際に予想されるピッチパターンを表示することもできます。学習者の自主学習，日本語教室や日本語教師養成講座での韻律学習にお使い下さい。日本語母語話者の東京方言参照用にもお使いいただけます。
pl: OJAD to internetowy słownik dla nauczycieli i uczniów języka japońskiego. Zawiera przykłady akcentu dla około 9000 rzeczowników z tokijskiego dialektu. Co więcej, zawiera około 3500 odmienianych słów (czasowniki, i-przymiotniki oraz na-przymiotniki), umożliwiając ich odmiane do 12 form, dając w rezultacie około 42300 słów (z dostępnymi nagraniami dla męskiego i żeńskiego mówcy). Możliwe jest także przewidzenie intonacji dla zdań twierdzących i pytających, bez nacisku na konkretne słowa. System można używać do samodzielnej nauki japońskiego, ćwiczenia wymowy lub podczas ćwiczeń dla nauczycieli. Ponadto może być używany jako odniesienie do akcentu w dialekcie tokijskim dla rodzimych mówców.

source: 利用される場合は，まず%sをご覧下さい。
pl: Przed użyciem należy zapoznać się z %s.

source: 「ご利用にあたって」
pl: "Warunki użytkowania"

source: 教科書別データ
pl: Informacje o podręczniku

source: 第%02d課
pl: Rozdział %02

source: OJAD はまず日本語版が開発され，その後，全ての説明文を英語化した英語版が開発されました。今後，様々な言語に翻訳していきます。
pl: Początkowo OJAD został stworzony w japońskiej wersji językowej. Potem opracowana została wersja angielska. Obecnie prowadzone są prace nad tłumaczeniem na szereg innych języków.

source: X 語版の OJAD の構築には，日本語版の全説明文に対して「日本語 <--> X語」のパラレルコーパスが必要となります。またこの作業（翻訳作業）は，Poedit というツールを使って行ないます。作業者はまずこのツールを下記からダウンロードして下さい。windwos 版も，Mac 版もあります。
pl: Podczas tłumaczenia OJAD na inny język, każdy segment musi zostać przetłumaczony do tego języka. Tłumaczenie odbywa się z wykorzystaniem narzędzia Poedit. Może ono być pobrane poniżej w wersji dla Windows lub MacOS.

source: 翻訳作業は「X 語を母語とする」日本語教師と計算機プログラミング経験者の二人で行なうことが最も効率的かと思います。但しプログラミングの知識で必要なのは，Ｃ言語の printf 文で頻出する「%s」「%d」「%c」などが何を意味するのかを知っているかどうか，くらいですので，プログラミング経験のある日本語教師であれば，一人で作業することも十分可能です。
pl: Najbardziej efektywne wydaje się tłumaczenie w zespołach dwuosobowych, składających się z osoby posługującej się danym językiem oraz osoby z doświadczeniem programistycznym. Programiście wystarczy wiedza na  temat składni funkcji printf języka C ("%s",  "%d" oraz "%c"). Nauczyciele języka japońskiego posiadający doświadczenie programistyczne mogą pracować w pojedynkę.

source: 既に「日本語 <--> 英語」のパラレルコーパスは存在しますので，分らない箇所があれば，そちらをご覧になると解決すると思います。提出は%sまでお願いします。
pl: W przypadku problemów ze zrozumieniem możliwa jest konsultacja z już gotowym tłumaczeniem na język angielski. Aby wysłać tłumaczenie, należy skontaktować się pod poniższym %s.

source: パラレルコーパスができたら以下を行ない，最終版を作成します。
pl: Po zakończeniu tłumaczenia należy wykonać następujące kroki.

source: X 語による OJAD を起動し，フォント種類やサイズを調整する。また，実際の X 語版 OJAD の画面を見ながら，（画面サイズの制約を考慮した）再翻訳を行なう。
pl: Załadować OJAD w wybranym języku i dostosować krój i rozmiar czcionki. Ponadto, podczas oglądania strony w wybranej wersji językowej należy wprowadzić zmiany uwzględniające ograniczenia wynikające z wymiarów ekranu.

source: 一般公開し，X 語を母語とする日本語教師，日本語学習者に使って戴き，バグ報告してもらう。報告が来れば，それに基づいて修正する。
pl: Po upublicznieniu, nauczyciele języka japońskiego posługujący się wybranym językiem będą zgłaszać ewentualne błędy w tłumaczeniu. W takim przypadku należy wprowadzić odpowiednie korekty.

source: 翻訳ツールのダウンロード先
pl: Pobierz narzędzie do tłumaczenia

source: 翻訳ツールの使い方はこちら (youtube動画)
pl: Jak korzystać z narzędzia do tłumaczenia (film youtube)

source: パラレルコーパス作成用ファイルはこちら(%s版)
pl: Plik z tłumaczeniem dostępny jest tutaj (wersja %s)

source: 作成済みパラレルコーパス
pl: Ukończone tłumaczenia

source: ダウンロード
pl: Pobierz

source: 注意：二つの言語の日付に差がある場合，翻訳作業終了後に日本語版の更新が行なわれ，翻訳語版 OJAD の中に，未翻訳の文が存在することを意味します。この場合，翻訳語版 OJAD の説明文の幾つかは，日本語のまま表示されます。
pl: Uwaga: Jeśli japońska wersja zostanie zaktualizowana po ukończeniu tłumaczenia, mogą występować rozbieżności między wersją japońska a tłumaczeniem. W takich sytuacjach tekst będzie wyświetlany po japońsku, zamiast w języku docelowym.

source: 翻訳に関する注意点
pl: Uwagi dotyczące tłumaczenia

source: OJADの翻訳作業は，OJADの内部で使われている日本語説明文をX語に翻訳することになります。但し，OJADシステムの内部で使われている日本語説明文は，普通の日本語と少し異なる場合があります。見慣れないシンボルが使われていることがあります。
pl: W tłumaczeniu OJAD na język X używana jest opisowa notacja. Notacja używana wewnętrznie przez OJAD może się różnić nieznacznie od typowego języka japońskiego. Znajdują się w niej symbole, które mogą nie być oczywiste dla każdego.

source: コンピュータプログラミングを経験された方は，そのシンボルが何であるのかは分ると思いますが，その経験がない方は，下記を読んでから翻訳作業にとりかかって下さい。
pl: Osoby doświadczone w programowaniu powinny być zaznajomione z tymi symbolami. Pozostałe osoby niech kontynuują lekturę.

source: 日本語の中に %s という見慣れないシンボルが出てきます。
pl: Pośród języka japońskiego można zauważyc nieznany symbol %s.

source: OJAD日本語版の実際の表示
pl: Faktyczny widok w japońskiej wersji OJAD

source: OJAD日本語版の内部表現
pl: Wewnętrzna reprezentacja w japońskiej wersji OJAD

source: OJAD英語版の内部表現
pl: Wewnętrzna reprezentacja w angielskiej wersji OJAD

source: %s というのはスロットのようなもので，「私の年齢は□です」というスロット付きの文を用意し，実際に使う場合は□に20とか，30とか，値を入れて使います。皆さんに翻訳してもらいたいのは，OJAD日本語版が内部で使っている日本語表現の翻訳となります。
pl: %s to rodzaj luki. W przykładowym zdaniu "Mam □ lat" w miejsce □ można wstawić 20, 30 lub inną wartość. Tłumaczena będzie wewnętrzna reprezentacja w japońskiej wersji OJAD>

source: それ以外に，以下のような特殊記号も使われています。
pl: Mogą wystąpić również wymienione poniżej symbole.

source: 特殊記号
pl: Symbol specjalny

source: 役割
pl: Rola

source: %s同様，スロットの一種
pl: Tak jak %s, rodzaj luki

source: %s や %s
pl: %s lub %s

source: 改行
pl: Nowa linia

source: abcdefg を修飾（emphasize）
pl: Modyfikacja abcdefg (podkreślenie)

source: abcdefg を修飾
pl: Modyfikacja abcdefg

source: なお，二重引用符（"）などはそのままでは文字としては使えず，「\"」として初めて，二重引用符として使えます。このような場合「\」を消すと正常に表示されませんので，注意して下さい。
pl: Należy wziąć pod uwagę, że symbol cudzysłowu (") nie może być używany wprost, należy zapisać go w następujący sposób "\"". Bez użycia dodatkowego znak "\" przed cudzysłowem może on nie być wyświetlany prawidłowo.

source: これら以外にも特殊記号があるかもしれませんが，凡そ上記の例からその機能は類推できると思います。質問があれば何でも%sまでお問い合わせ下さい。
pl: Mogą wystąpić jeszcze inne symbole specjalne, ale ich funkcja może zostać wywnioskowana z powyższych przykładów. Prosimy o kontakt pod %s w przypadku pytań.

source: 本アクセント辞書は，国立国語研究所・共同研究プロジェクト%sの成果物です。教育・学術研究を目的とした活動に限って利用することができます。営利活動を目的とした企業の研究開発での利用はお控えください。
pl: Słownik ten jest rezultatem współpracy osób związanych z projektem %s z National Institute for Japanese Language and Linguistics. Został stworzony z myślą o zastosowaniach naukowych i edukacyjnych. Prosimy o powstrzymanie się przed używanie strony w celach komercyjnych.

source: 「日本語教育のためのコーパスを利用したオンライン日本語アクセント辞書の開発」（代表：峯松信明＠東京大学）
pl: "Rozwój Internetowego Słownika Japońskiego Akcentu z wykorzystaniem Korpusu dla Nauki Języka Japońskiego" (Lider projektu: prof. Minematsu - Uniwersytet Tokijski)

source: 謝辞
pl: Podziękowania

source: 本アクセント辞書の構築に際し，下記の方々／機関からの協力を得ました。ここに感謝申し上げます。
pl: Chcielibyśmy wyrazić podziękowania dla następujących osób i instytucji.

source: 6段階の単語難易度（初級前半，初級後半，中級前半，中級後半，上級前半，上級後半）の情報は，科学研究費補助金プロジェクト%sの成果物を提供して戴きました。詳細は%sをご覧下さい。
pl: Informacje dotyczące 6 poziomów trudności słownictwa (Początkujący Niższy, Początkujący Wyższy, Średniozaawansowany Niższy, Średniozaawansowany Wyższy, Zaawansowany Niższy, Zaawansowany Wyższy) zostały zostały zaczerpnięte z rezultatów badań przeprowadzonych w ramach Grants-in-Aid for Scientific Research w projekcie %s. Aby uzyskać więcej szczegółów, sprawdź %s.

source: 「基盤研究（A）「汎用的日本語学習辞書開発データベース構築とその基盤形成のための研究」（代表：砂川有里子＠筑波大学）」
pl: Projekt Badawczy (A) "Opracowanie bazy danych dla uniwersalnego słownika glottodydaktycznego języka japońskiego oraz badania nad jej strukturą" (Kierownik: Yuriko SUNAKAWA, Uniwersytet Tskuba)

source: こちらの論文
pl: ten artykuł

source: 音声サンプルは，%s，%sという，プロの声優の音声です。上田さんからは，日本語学習者の皆さんに%sが届いています。
pl: Wszystkie nagrania są głosami %s i %s, dwojga profesjonalnych aktorów głosowych.

source: 上田真紗子さん（女）
pl: Masako Ueda (Kobieta)

source: 加藤寛規さん（男）
pl: Hiroki Kato (Mężczyzna)

source: 2012年の年末に，世界中の日本語教師を対象にしたアンケート調査を行ないました。また，%sを通して，各種コメント・要望も届いております。貴重なご意見として今後の開発に反映させたいと思っています。
pl: Pod koniec roku 2012 zostało przeprowadzone badanie wśród nauczycieli języka japońskiego na świecie. Ponadto, pomimo %s, zebrano wiele uwag i próśb. Dziękujemy za wszystkie pomysły - rozważymy je przy przyszłym rozwoju OJAD.

source: 開発メンバー
pl: Członkowie zespołu

source: OJADは，日本語教育の現場に立つ教師と，音声・言語技術を構築する技術者との綿密な共同作業によって，開発・メンテナンスされています。開発メンバーは以下の通りです。
pl: OJAD jest cały czas rozwijany przy współpracy nauczycieli języka japońskiego oraz inżynierów, zajmujących się mową i językiem. Członkowie zespołu wymienieni są poniżej.

source: 統括：
pl: Kierownik projektu:

source: 峯松信明（東京大学）
pl: Nobuaki Minematsu (Uniwersytet Tokijski)

source: 日本語教育：
pl: Zespół pedagogów:

source: 中川千恵子（早稲田大学）
pl: Chieko Nakagawa (Uniwersytet Waseda)

source: 中村則子（東京外国語大学）
pl: Noriko Nakamura (Tokyo University of Foreign Studies)

source: 田川恭識（早稲田大学）
pl: Yukinori Tagawa (Uniwersytet Waseda)

source: 技術開発：
pl: Zespół programistów:

source: 広瀬啓吉（東京大学）
pl: Keikichi Hirose (Uniwersytet Tokijski)

source: 橋本浩弥（東京大学）
pl: Hiroya Hashimoto (Uniwersytet Tokijski)

source: 卒業生：
pl: Byli członkowie:

source: 鈴木雅之<br/ >（元・東京大学，現・IBM Research - Tokyo）
pl: Masayuki Suzuki<br/> (Uprzednio: Uniwersytet Tokijski, Obecnie: IBM Research - Tokyo)

source: 翻訳メンバー
pl: Zespół tłumaczeniowy

source: OJAD では８万以上の音声サンプルを用意しています。male / female ボタンをクリックすることでこれらの音声サンプルを再生できます。単語（活用語）単位で再生することも，行単位，列単位，頁単位で一括再生することもできます。操作は，クリックで再生，シフト＋クリックで音声ファイル（MP3）のダウンロードとなっています。音声ファイルの再生は HTML5 の audio タグを使っています。この機能が使えない Web ブラウザでは，音声ファイルを再生できない可能性があります。audio タグが機能する Web ブラウザの利用を推奨します。なお，音声ファイルが再生できなくても，ダウンロードは機能する場合もあります。
pl: OJAD zawiera ponad 80000 nagrań dźwiękowych. Klikając na przycisk "male/female" można odtworzyć nagranie. Można je odegrać dla poszczególnych słów lub całych kolumn i wierszy. Kliknięcie spowoduje odtworzenie, natomiast kliknięcie z przytrzymanym klawiszem shift spowoduje pobranie nagrań w formacie mp3. Jeśli przeglądarka nie wspiera znaczników audio może nie być możliwe odtworzenie dźwięku. Dla niektórych może być możliwe pobranie nagrań nawet jeśli nie można ich odtworzyć.

source: 以下に audio タグに対応している Web ブラウザを示します。
pl: Lista przeglądarek internetowych obsługująca znaczniki audio znajduje się poniżej.

source: ver. 9 以上
pl: wersja 9 lub wyższa

source: (Internet Explorer 8に関しては別途対処していますので，音声を再生できます。ただし，行単位，列単位，頁単位での一括再生には対応できていません。)
pl: (W przeglądarce Internet Explorer 8 możliwe jest otwarzanie poszczególnych nagrań. Jednak odtworzenie wszystkich z wiersza, kolumny lub strony nie jest możliwe.)

source: ver. 3.6 以上
pl: wersja 3.6 lub wyższa

source: ver. 3 以上
pl: wersja 3 lub wyższa

source: ver. 10.5 以上
pl: wersja 10.5 lub wyższa

source: ver. 4 以上
pl: wersja 4 lub wyższa

source: ver. 5 以上
pl: wersja 5 lub wyższa

source: 上記以外のWebブラウザについて audio タグが機能するのかしないのかについては，所属機関の計算機管理者に聞くようにして下さい。宜しくお願いします。
pl: W przypadku korzystania z innej przeglądarki internetowej niż wymienione powyżej, należy skontaktować się z informatykiem w celu upewnienia się, że przeglądarka wspiera znaczniki audio.

source: 注意事項：iOSやアンドロイド端末上のブラウザを使って，OJAD を使用した場合，行読み，列読み，頁読み機能（一括再生機能）が正しく機能しないことが報告されています。これらの機能はPC（WindowsやMac）上のブラウザでご利用下さい。
pl: Uwaga: Funkcja odtwarzania nagrań dla wiersza, kolumny i strony nie działa poprawnie w systemach iOS oraz Android. Może ona być wykorzystana w urządzeniach stacjonarnych, posiadających system Windows lub Mac.

source: はじめに
pl: Wprowadzenie

source: OJADの開発や，OJADを用いた日本語教育に関する発表文献を示します。OJADの開発は，平野2009を起点として始まり，今日に至っています。著作権の関係で，各論文のPDFを本ページで提供することは致しませんが，メールでご連絡戴ければ，個別に対応することはできます。なお，OJADを使った教育効果などについて発表される場合は，是非，%sまでご連絡下さい。発表文献として掲載させて戴ければと思っております。
pl: Na tej stronie wymieniono wygłoszone prezentacje powiązane z rozwojem OJAD i jego zastosowaniem w nauce języka. Prace nad OJAD rozpoczęto w roku 2009 i są kontynuowane po dzień dzisiejszy. W związku z prawami autorskimi niemożliwe jest udostępnienie tych publikacji na tej stronie, ale każda prośba o dostęp do nich zostanie rozpatrzona indywidualnie po kontakcie mailowym. Osoby chcące lub planujące przeprowadzenie prezentacji związanych z OJAD proszone są o skontaktowanie się z %s. Chcielibyśmy dodać tą prezentację do listy poniżej.

source: OJAD開発チーム
pl: Zespół programistów OJAD

source: OJADについての概要
pl: Omówienie OJAD

source: OJADは日本語教師・学習者のためのオンライン日本語アクセント辞書です。%s，%s，%s，%sという4つの機能で日本語のアクセント学習を手助けします。
pl: OJAD to internetowy słownik dla nauczycieli i uczniów języka japońskiego. W celu ułatwienia nauki japońskiego akcentu dostępne są 4 narzędzia: %s. %s, %s oraz %s.

source: 韻律読み上げチュータ スズキクン
pl: Nauczyciel Prozodii Suzuki-kun

source: 本ページではOJADの4機能を紹介します。この4機能を把握した上で%sページで，演習形式でOJADを使ってみて下さい。
pl: Strona ta prezentuje cztery funkcje OJAD. Po wstępnym zapoznaniu się z nimi najlepiej wypróbować je na stronie %s.

source: 4つの機能
pl: 4 funkcje OJAD

source: 各機能の簡単な説明をします。
pl: Poniżej znajduje się krótkie objaśnienie każdej z funkcji.

source: 代表的な日本語教科書を対象に，<em>用言の活用形（約10種類）のアクセント</em>を調べることができます。単語の検索や，教科書での初出の課などを調べることもできます。また，音声サンプルの聴取とダウンロードが行えます。
pl: Możliwe jest wyszukanie <em>rodzaju akcentu w odmienianych formach (ok. 10 rodzajów)</em> słów występujących w podręcznikach języka japońskiego. Można wyszukać słowo lub rozdział w którym ono pojawiło się po raz pierwszy. Używając tej funkcji możliwe jest odsłuchanie i pobranie nagrań.

source: 単語検索では網羅できていない，<em>様々な動詞の後続語表現についてのアクセント</em>を調べることができます。「つくりたがらない」など，動詞の後方に表現がつき，アクセント位置が変化するものでもアクセントを調べることができます。
pl: Dla słów, które nie są ujęte w wyszukiwaniu słów, możliwe jest wyszukanie <em>rodzaju akcentu sufiksów czasowników</em>. Przy pomocy tej funkcji możliwe jest określenie jak zmienia się akcent po dodaniu sufiksów dla wyrażeń takich jak "つくりたがらない".

source: 任意の日本語文章（自作の文章やwebページからのコピーなどでも可）を入力すると，その中から用言を抽出して<em>用言の活用形のアクセント</em>を表示します。文中の用言の確認と，その活用形のアクセントを調べることができます。
pl: Można wprowadzić zdanie po japońsku (lub skopiować fragment strony internetowej) w celu określenia <em>rodzajów akcentu dla odmienianych słów</em>. Możliwe jest następnie sprawdzenie rodzajów akcentów dla odmienianych słów pojawiających się w zdaniu.

source: 任意の日本語文章を入力すると，(1)<em>アクセント核の位置</em>を推定して表示し，(2)その文章を<em>読み上げた時のピッチパターン</em>を推定して表示します。ピッチパターンは特定の語に強いフォーカスを置かずに読み上げることを想定しています。驚きを示す文などについては対応しておりません。
pl: Wprowadzając zdanie do pola tekstowego: (1) <em>pozycja jądra akcentu</em> zostanie oszacowana i wyświetlona, (2) <em>kontur dźwięku podczas czytania na głos</em> zostanie oszacowana i wyświetlona. Zakłada się, że w przypadku konturu dźwięku nie jest kładziony nacisk na żadne ze słów. Nie jest możliwe wyrażanie emocji takich jak na przykład zaskoczenie.

source: それぞれの機能の詳しい使い方については下の一覧のリンクをクリックするとお読みいただけます。
pl: Aby uzyskać więcej informacji na temat funkcji wymienionych powyżej należy wybrać odpowiedni link z poniższej tabeli.

source: 概要
pl: Omówienie

source: 使い方
pl: Instrukcje

source: 各部の解説
pl: Opis każdej części

source: 印刷用のページ
pl: Strona do druku

source: オプションの説明
pl: Opis możliwości

source: 後続語検索の使い方
pl: Jak korzystać z Wyszukiwania Sufików Czasowników

source: %sでは，動詞に様々な後続語表現が接続した場合のアクセントを調べることができます。%sの機能を利用しているため，OJAD教科書ガイド版と異なり，自然言語処理技術を用いた自動処理が行われており精度は100%%ではありません。
pl: Z pomocą %s możliwe jest wyszukanie rodzajów akcentów dla czasowników posiadających różne sufiksy. Podczas użycia funkcji %s stosowane jest przetwarzanie języka naturalnego, zatem rezultat nie będzie w 100% dokładny, co ma miejsce przy przewodniku po podręcznikach OJAD.

source: 調べたい動詞表現を上のテキストボックスに入力すると，その動詞表現またはそれに近い動詞表現が検索され，そこまでスクロールされます。検索した動詞表現は枠がつき，ハイライト表示されています。動詞表現が完全に一致した場合は赤い枠で表示され，一致するものがなく近い動詞表現しか検索できなかった場合はピンク色の枠で表示されます。検索の際にオプションとして検索結果にピッチパターンを表示することも選択できます。同じ動詞グループの動詞や，他の動詞グループなどを並べて表示することもできます。
pl: Aby wyszukać wyrażenie czasownikowe (czasownik + sufiks), należy je wprowadzić do pola tekstowego. Ono lub podobne wyrażenie zostanie odnalezione, a przeglądarka internetowa przejdzie do wybranego miejsca na stronie. Zostanie ono zaznaczone przez zarysowanie kwadratu wokół. Jeśli jest to dokładne wyszukanie, kwadrat będzie koloru czerwonego. W przypadku przybliżonego trafienia, przybierze on kolor różowy. Jest możliwe wyświetlenie ich razem z czasownikami z tej samej grupy lub pochodzącymi z innych grup.

source: 任意テキスト版の使い方
pl: Jak korzystać z Wyszukiwania Tekstowego

source: %sでは任意のテキスト（自作の文章やwebページからのコピーなどでも可）を入力することで，その中の用言を検索し，その活用形のアクセントを調べることができます。OJAD教科書ガイド版と異なり，自然言語処理技術を用いた自動処理を行なっているため精度は100%%ではありません。
pl: %s umożliwia znalezienie akcentów we wszystkich słowach w podanym zdaniu (własnym, bądź zaczerpniętym z Internetu). W przeciwieństwie do OJAD dla podręczników, ponieważ stosowana jest automatyczna analiza języka naturalnego, wyniki mogą nie być w 100% dokładne.

source: テキストボックスにテキストを入力して「解析開始をクリック」すると，テキスト内の用言が色分けして表示され，その下に用言の活用形のアクセントを示した表が表示されます。音声やピッチパターンは利用できません。
pl: Wpierw wprowadź tekst do wyszukania w pole tekstowe, a następnie wduś przycisk "Analizuj". Wszystkie odmieniane słowa zostaną wybrane ze zdania i pokazane w tabeli. Nie jest możliwe korzystanie z opcji wyświetlania konturu dźwięku.

source: 単語検索の使い方
pl: Jak korzystać z Wyszukiwania Słów

source: OJADの%sでは代表的な日本語教科書を対象に用言を検索し，一覧表示して用言の活用形のアクセントを調べることができます。音声サンプルの聴取とmp3形式でのダウンロードも行えます。
pl: Przy pomocy %s możliwe jest wyszukanie i pokazanie listy rodzajów akcentów odmienianych słów. Każdemu słowu towarzyszy nagranie dźwiękowe. Możliwe jest ich odtworzenie i pobranie (format mp3).

source: 1.検索・表示条件
pl: 1. Opcje wyszukiwania i wyświetlania

source: 表示する単語の検索条件（何を表示したいのか）や，表示する情報の変更（どう表示したいのか）ができます。「検索・表示条件」で詳しく説明します。
pl: Istnieje możliwość określenia zakresu wyszukiwania oraz sposobu wyświetlenia wyników. Po więcej szczegółów sprawdź "Opcje wyszukiwania i wyświetlania" poniżej.

source: 2.教科書情報
pl: 2. Informacje o podręczniku

source: 検索の条件として教科書を指定している場合，該当する教科書の情報が表示されます。出版社へもリンクしてあり，リンク先から教科書を購入することも可能です。
pl: Jeśli wyszukiwanie będzie dotyczyło tylko konkretnego podręcznika, zostaną wyświetlone również informacje z nim związane, jak np. link do strony producenta.

source: 3.列ごとの表示・非表示
pl: 3. Pokaż i Ukryj kolumnę

source: チェックボックスをクリックすることで列（活用形）を非表示にすることができます。右側にある「全表示/全非表示」をクリックすると一度に全体を操作することができます。
pl: Odznaczenie pola spowoduje ukrycie kolumny dla tej odmiany. Zaznaczenie lub odznaczenie "Pokaż wszystko/Ukryj wszystko" spowoduje odpowiednio pokazanie lub ukrycie wszystkich kolumn.

source: 4.印刷用ページの表示
pl: 4. Pokaż podgląd wydruku

source: 現在表示している内容を，印刷向きのモノクロで表示することができます。印刷用のページ」で詳しく説明します。
pl: Zawartość strony może zostać wyświetlona w czarno-białej wersji do druku. Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź "Strona podglądu wydruku".

source: 5.音声の再生とダウンロード
pl: 5. Odtwarzanie i pobieranie nagrań

source: 桃色（女声）・水色（男声）のボタンをクリックすることで音声が再生できます。上部のボタンではその列（活用形）を上から順に再生することができます。左側のボタンではその行（単語）を左から順に再生することができます。単語の活用形1つずつにあるボタンではその活用形のみを再生することができます。また，左下のボタンではページ全体を一括再生することもできます。加えて，それぞれのボタンをシフトキーを押しながらクリックすることでそれぞれに対応する音声をmp3形式でダウンロードすることもできます。
pl: Kliknięcie na różowy (kobieta) lub morski (mężczyzna) przycisk spowoduje odtworzenie nagrania. Przycisk na szczycie kolumny spowoduje odtworzenie wszystkich słów od góry do dołu dla wybranej odmiany. Przycisk po lewej stronie wiersza służy do odtworzenia wszystkich odmian danego słowa. Przycisk u dołu strony po lewej słuzy do odtworzenia wszystkich nagrań pokazanych na stronie. Przytrzymanie klawisza shift podczas klikania na przycisk umożliwia pobranie nagrania w formacie mp3.

source: 6.列・行の入れ替え
pl: 6. Zamiana wierszy i kolumn

source: 画像内には示していませんが，表の最上段の黒い枠がついている「〜ます形」や「〜て形」などをドラッグすることで表示されている列を入れ替えることができます。また，表の最上段以外をドラッグすることで表示されている行を入れ替えることができます。
pl: Mimo, że nie jest to pokazane na obrazku, możliwa jest zamiana miejscami kolumn odpowiadających różnym formom, jak np. "~masu" lub "~te". Przeciągając dowolną część tabeli na wyższą lub niższą pozycję można zmienić także kolejność wierszy.

source: 7.行の非表示
pl: 7. Ukrywanie wiersza

source: 各行の一番左についているボタンをクリックすることでその行を非表示にすることができます。
pl: Klikając przycisk po lewej stronie wiersza można go ukryć.

source: 1.検索の条件（何を表示したいのか）
pl: 1. Kryteria wyszukiwania (Czego szukać)

source: 単語を検索する条件を設定できます。教科書，品詞，アクセント型，単語長，難易度，旧能力試験の級を条件として単語を検索できます。上の画像では，「みんなの日本語」「第13課」で初出する「い形容詞」のうち，アクセント型が「平板型」，単語長が「2モーラ」で，難易度が「初級後半」から「中級後半」まで，旧日本語能力試験の「4級」から「1級」に該当する単語を表示することになります。
pl: Istnieje wiele kryterii wyszukiwania: podręcznik, część mowy, rodzaj akcentu, długość słowa, poziom trudności, poziom JLPT. Na powyższym obrazku wyszukiwane są i-przymiotniki Typu 0 o długości 2 mor, które pojawiają się po raz pierwszy w "Minna No Nihongo Rozdział 13", mające poziom trudności od podstawowego niższego do średniozaawansowanego wyższego, a w starym poziomie JLPT występują na poziomach 4 do 1.

source: 2.表示の条件（どう表示したいのか）
pl: 2. Opcje wyświetlania (Jak wyświetlać wyniki)

source: 単語を表示する順序を設定できます。例えば，まず「アクセント型」で表示順序を入替え，同率のものは「モーラ数」で入替え，更に同率のものは「難易度」で入れ替えるなど，複数の表示条件を組み合わせることで，最終的に表示順序を一意に決めます（表示順序を一意に決められなければ，表示そのものができません）。なお，表示順序の一意性を保証するために「五十音順」での入替えは，明示的に指定しなくても，必ず最後に参照するようにしています。表示の条件としては「アクセント型」「アクセント核位置」「モーラ数」「難易度」「五十音順」から選ぶことができます。目的別表示順序では，使用頻度が高いと思われる表示条件の組み合わせを幾つか用意しています。例えば「アクセント型順に並べる」では，「アクセント型」「語頭から数えたアクセント核位置」「モーラ数」「五十音順」の順番で表示順序を設定しています。なお，これらの表示順序は，動詞ならば「辞書形」，い形容詞ならば「〜い＋Ｎ形」，な形容詞ならば「〜な＋Ｎ形」（即ち，連体形）を参照して順序変更を行っています。
pl: Możliwe jest ustalenie porządku wyświetlania słów. Funkcja ta pozwala na dużą dowolność w prezentacji wyników. Na przykład, wpierw można posortować wyniki według akcentu, następnie według liczby mor, a ostatecznie zgodnie z poziomem trudności. (Bez określenia sposobu sortowania wyników nie zostaną one wyświetlone.) Ostatecznie wyniki zostaną posortowane zgodnie z kaną, nawet jeśli ten rodzaj uporządkowania nie został ustawiony. Przygotowano zestaw najczęściej używanych sortowań. Na przykład, "wg Rodzaju Akcentu" oznacza, że zostaną one ustawione następujące "Pozycja Jądra Akcentu (od początku)", "Długość Słowa: Liczba Mor" oraz "Kana". Dla czasowników kolejność jest zmieniana przez formę "słownikową", i-przymiotników "~i + N", a na-przymiotników przez "~na + N".

source: 3.オプション
pl: 3. Opcje

source: 検索結果に表示する情報を選択できます。アクセントの揺れでは,い形容詞などに見られる，アクセントの揺れを表示するかどうかを選択できます。初期状態では「表示」になっています。「非表示」にすると，各活用形に表示されるアクセントが規範型のみになります。また，アクセント核が示されているだけでは不十分という方のために，ピッチカーブを表示することも可能です。教科書と難易度では，「非表示」を選択すると見出し語の下に小さい文字で表示されている教科書と難易度についての情報を非表示にすることができます。行数／ページでは1ページに表示する行数を選択できます。
pl: Przy pomocy dodatkowych opcji można określić co ma się pojawić w wynikach wyszukiwania. Na przykład, możliwe jest pokazanie jak zmienia się akcent w przypadku i-przymiotników. Domyślnie jest ustawiony na "Pokaż". Zmieniając ustawienie na "Ukryj" tylko standardowy akcent będzie pokazany dla wszystkich odmienianych form. Ponieważ dla niektórych wyświetlanie jedynie jądra akcentu nie jest wystarczające, istnieje możliwość pokazania również konturu dźwięku dla słowa. Ustawiając opcje Podręcznik/Poziom Trudności na "Ukryj" informacje odnośnie tych danych nie zostaną pokazane pod słowami. Opcja "Linii/Stronę" pozwala ustawić liczbę linii pokazywanych na jednej stronie.

source: 4.単語の検索
pl: 4. Wyszukiwanie Słów

source: 特定の単語を検索することができます。%sをクリックして表示される，OJADの全活用表に対して検索を行いますので，漢字・平仮名の区別を明確に行ってください。例えば「単語検索」をクリックすると第一行は「開く・開きます」となっています。「〜ない」は「開かない」ではなく「あかない」と入力しないと検索できません（活用表の検索であることに注意して下さい）。漢字を入れる場合は，「開く」や「開きます」でのみ検索できることになります。なお，「入力表現に漢字が含まれているが，一致するものがない」場合，その漢字を含む表現を特定の単語を検索することができます。
pl: Możliwe jest wyszukanie konkretnego słowa. Można to zobaczyć klikając na %s. Spowoduje to przeszukanie całej zawartości OJAD, istotne jest więc jasne rozróżnienie między kanji a hiraganą. Przykładowo, kilkając "Szukaj" w pierwszej kolumnie będzie "開く・開きます". Z kolei dla "~nai" bez wprowadzenia "開かない" całkowicie w hiraganie, wyszukiwanie się nie powiedzie. (Dotyczy to tabeli odmiany.) Wpisując kanji możliwe będzie znalezienie "開く" i "開きます", gdyż są one zapisane przy ich pomocy. Jeśli wprowadzone słowo zawiera znak kanji i nie ma żadnych trafień, zostaną wyszukane słowa zawierające ten znak kanji.

source: スペースまたはカンマでOR検索を行うことも可能です。一度に表示したい結果がある場合には単語をスペースまたはカンマで区切ってお書きください。
pl: Można wyszukać wiele słów jednocześnie, oddzielając je spacją lub przecinkiem.

source: 印刷用のページは，活用形を表示／非表示にする部分の右側にある「印刷用ページを表示」から表示することができます。活用形の表示／非表示は単語検索の画面から引き継がれます。行数やピッチカーブの有無など検索結果が引き継がれますので必要な情報を検索してから印刷用ページを表示してください。列・行の入れかえや行の非表示は単語検索の画面と同様に行えます。
pl: Podgląd wydruku może być wyświetlony poprzez kliknięcie na "Pokaż podgląd wydruku" na prawo od pól "Pokaż/Ukryj". Zawartość będzie pobrana z wyników Wyszukiwania Słów. Liczba wierszy, obecność konturu dźwięku oraz inne informacje również będą wyświetlone w zależności od ustawień na stronie z wynikami. Zatem przed otwarcie Podglądu wydruku należy ustawić wszystkie opcje. Zamiana wierszy lub kolumn działa na tej samej zasadzie co przy wyszukiwaniu słów.

source: スズキクンの使い方
pl: Jak korzystać z Suzuki-kun

source: %sでは任意の日本語文章を入力することで，(1)アクセント核の位置を推定して表示し，(2)その文章を読み上げた時のピッチパターンを推定して表示します。ただし，ピッチパターンは特定の語に強いフォーカスを置かずに読み上げることを想定しています。疑問文や驚きを示す文などについては対応しておりません。形態素解析，アクセント句境界推定，アクセント核推定などの技術を用いているため，精度は100%%ではありません。
pl: Przy pomocy %s, (1) zostanie oszacowana pozycja jądra akcentu oraz (2) wyświetlony będzie kontur dźwięku dla zdania wprowadzonego do pola tekstowego. Kontur dźwięku nie zawiera nacisku na żadne ze słów. W rezultacie nie radzi on sobie z pytaniami lub zdaniami wyrażającymi zaskoczenie. Skuteczność nie jest 100% gdyż analiza morfologiczna oraz oszacowanie akcentów jest dokonywane przez automatyczne metody przetwarzania mowy.

source: まずテキストボックスにテキストを入力します。入力の際，フレーズが途切れる部分にはフレーズ句切りとして「/」を入力してください。「，、．。,.？！?!／」の記号及び改行もフレーズ句切りがあるものとして扱われます。また，「。．？！?!」と改行は文の句切りとなります。それ以外の記号はすべて削除されます。その後，「韻律情報の推定&表示」をクリックすると平仮名表記されたテキストに対して，アクセントのＨ／Ｌや，ピッチカーブを表示します。
pl: Wpierw wprowadź tekst do pola tekstowego. Dodaj "/" aby zaznaczyć przerwy w frazach. Znaki ", 、 . 。 ,. ! ? ?!" oraz znak nowej linii również sygnalizują koniec zdania i rozdzielają frazy. Inne znaki zostaną usunięte z analizy. Następnie, po kliknięciu "Przewidywanie Prozodii" H (wysoki) i L (niski) wzorzec akcentów i konturu dźwięku zostanie pokazany.

source: 注意点として，語にフォーカスを置くことや，疑問文や強調などの感情表現には対応していません。
pl: Należy pamiętać, że Suzuki-kun nie radzi sobie z kładzeniem nacisku na słowa, zdaniami pytającymi, emocjonalnymi wyrażeniami itd.

source: この項目では，表示されるピッチパターンについての設定が行えます。
pl: Ta opcja umożliwia zmianę ustawień konturu dźwięku.

source: 「山・丘のみを表現したパターン」ではおおよそのピッチパターンイメージを表した，山型ピッチパターン（フレーズがアクセント核を含む場合），丘型ピッチパターン（含まない場合）を表示します。
pl: Opcja "Przybliżony kontur intonacyjny" spowoduje pokazanie przybliżonej krzywej konturu intonacyjnego.

source: 「アクセントを考慮したパターン（初級者用）」では初級者用として日本人に特に意識されやすい，フレーズ内の第1アクセントと頭高型のアクセント句（3モーラ以上）のアクセントだけを考慮したピッチパターンを表示します。「山・丘のみを表現したパターン」はこの初級者用のピッチパターンをよりなめらかにして表示しています。
pl: Opcja "Kontur z uwzględnieniem akcentu (początkujący)" pokaże jedynie pierwszy akcent w frazie oraz akcent opadający (Typ 1). Japończycy są wyczuleni na pomyłki tego typu. "山・丘のみを表現したパターン" wyświetla kontur dla początkującyc z bardziej wygładzoną krzywą niż "Kontur z uwzględnieniem akcentu (początkujący)".

source: 「アクセントを考慮したパターン（上級者用）」ではより日本人の発話に近づけられるように，アクセント句ごとに推定されたすべてのアクセントを考慮したピッチパターンを表示します。
pl: Opcja "Kontur z uwzględnieniem akcentu (zaawansowany)" ukazuje każdy oszacowany akcent w celu zwiększenia dokładności.

source: この項目では，表示されるアクセントについての設定が行えます。
pl: Ta opcja umożliwia zmianę ustawień wyświetlania akcentu.

source: 初級者用では日本人に特に意識されやすい，フレーズ内の第1アクセントと頭高型のアクセント句（3モーラ以上）のアクセントを表示します。上級者用ではアクセント句ごとに推定されたすべてのアクセントを表示します。ピッチパターンでの初級者用，上級者用に対応しています。アクセントは平仮名表記されたテキストに対してＨ／Ｌを表示しています。
pl: Dla początkujących pokazywane są pierwsze akcenty we frazach oraz akcenty opadające dla słów (dłuższych niż 3 mory). Japończycy są wyczuleni na takie pomyłki. Dla zaawansowanych wyświetlane są wszystkie oszacowane granice akcentu. Dzięki temu, kontur dźwięku może sprostać wymaganiom zarówno początkujących i zaawansowanych uczniów. Akcent pokazywany jest przy pomocy H (wysokiego) i L (niskiego) wzorca, a słowa zapisane są hiraganą.

source: ピッチカーブ表示用のパラメータ
pl: Opcje Wyświetlania Konturu Dźwięku

source: ピッチパターンの表示に使われる，藤崎モデルのパラメータを設定するための項目を表示を選択することができます。よくわからない人は設定の変更をしないでください。変更してしまった場合は「リセット」ボタンを押してください。
pl: Ta opcja umożliwia ustawienie parametrów dla Modelu Fujisaki. Jeśli nie znasz tego modelu, najlepiej zignoruj te ustawienia. Aby powrócić do ustawień domyślnych wybierz przycisk "Reset".

source: 「印刷用」を選択することで，印刷用の表示が行えます。メニューや入力欄が消え，結果のみが表示されます。
pl: Po kliknięciu "Podgląd wydruku" menu oraz pola tekstowe znikną i zostanie wyświetlony podgląd wydruku.

source: OJAD 講習会について
pl: Informacja na temat szkoleń OJAD

source: 国内外で OJAD 講習会を開催して参りました。その様子を示します。次回の講習会は, あなたの町で開催するかもしれません。是非ご参加下さいませ。
pl: Szkolenia prezentujące słownik OJAD organizowane są w Japonii i w innych krajach. Kolejne szkolenie może zostać zorganizowane właśnie w Państwa mieście. Gorąco zapraszamy do udziału.

source: OJADデモ
pl: Demonstracja OJAD

source: PC 環境でご利用の方は，下記のリンクを「右クリック→リンクを新規ウィンドウで開く」で開くことをお勧めします。
pl: Jeśli korzystasz z komputera PC, kliknij prawym przyciskiem myszy poniższy link i wybierz opcję "Otwórz w nowym oknie".

source: 1.単語検索デモ
pl: 1. Demonstracja Wyszukiwania Słów

source: 1-1:名詞入力の例
pl: 1-1. Przykład wprowadzania rzeczownika.

source: 「%s」を入力
pl: Wprowadź "%s"

source: 1-2:動詞入力の例
pl: 1-2. Przykład wprowadzania czasownika

source: 1-3:い形容詞とな形容詞の入力の例
pl: 1-3. Przykład wprowadzania i-przymiotnika i na-przymiotnika

source: 1-4:柔軟な検索について
pl: 1-4. Elastyczne wyszukiwanie

source: 単語検索「窓」は，OJAD データベースにある「見出し語」（漢字表記）と「活用形」（辞書形を含め平仮名表記）に対する検索を行ないます。データベースに登録されている全「見出し語」と全「活用形」は%sで見ることができます。
pl: Wyszukiwanie tekstowe przeszuka wszystkie wpisy (w kanji) i ich odmienione formy (zapisane hiraganą razem z formą słownikową). Wszystkie wpisy i ich odmienione formy dodane do bazy danych można przejrzeć pod %s.

source: 「%s」で検索してみます。
pl: Spróbuj wyszukać z "%s".

source: 検索できないはずです。
pl: Nie można ukończyć wyszukiwania.

source: このように，該当するエントリーが存在しない場合，検索語に含まれる漢字のみに着目して再度検索し，合致したものを全て表示する，という「柔軟な検索」を行なっています。
pl: Jeśli nie istnieje wpis pasujący do podanych wartości, przeprowadzone jest wyszukiwanie "elastyczne". Polega ono na wypisaniu słów, które zawierają znaki kanji z zapytania.

source: 1-5:ある教科書のある課に出現する新出語を検索する。
pl: 1-5. Wyszukaj nowych słów, które pojawiają się w określonym rozdziale podręcznika.

source: 「みんなの日本語」の16課～16課を入力
pl: Wprowadź Rozdział 16 do Rozdział 16 z "Minna No Nihongo"

source: 1-6:ある教科書に出現するい形容詞を検索する。
pl: 1-6. Wyszukaj przymiotników pojawiających się w określonym podręczniku.

source: 「みんなの日本語」，い形容詞を入力
pl: Wprowadź i-przymiotniki z "Minna No Nihongo"

source: 1-7:ある教科書に出現する名詞の頭高型を検索する。
pl: 1-7. Wyszukaj rzeczowników z opadającym akcentem w określonym podręczniku.

source: 「みんなの日本語」，名詞，頭高型を入力
pl: Wprowadź rzeczownik o opadającym akcencie z "Minna No Nihongo"

source: 1-8:ある教科書に出現する名詞で3モーラ単語を検索する。
pl: 1-8. Wyszukaj rzeczowników o długości 3 mor w określonym podręczniku.

source: 「みんなの日本語」，名詞，3モーラを入力
pl: Wprowadź rzeczownik o 3 morach z "Minna No Nihongo"

source: 1-9:ある教科書に出現する動詞で旧能力試験4級相当を検索する。
pl: 1-9. Wyszukaj czasowników w określonym podręczniku, które są poziomu 4 w starym JLPT.

source: 「みんなの日本語」，動詞，4級を入力
pl: Wybierz czasownik oraz poziom 4 z "Minna No Nihongo"

source: 2.後続語検索デモ
pl: 2. Demonstracja Wyszukiwania Sufiksowego

source: 3.任意テキストデモ
pl: 3. Demonstracja Wyszukiwania Tekstowego

source: 4.スズキクンデモ
pl: 4. Demonstracja Suzuki-kun

source: 4-1:簡単な文で，上級，初級，山丘表示の違いを示すデモ
pl: 4-1. Demonstracja pokazująca różnice między Zaawansowanym (uwzględniającym akcent), Początkującym (uwzględniającym akcent) oraz Przybliżonym widokiem konturu intonacyjnego dla prostych zdań.

source: ピッチ：上級，アクセント：上級
pl: Ton: Zaawansowany, Akcent: Zaawansowany

source: ピッチ：初級，アクセント：初級
pl: Ton: Początkujący, Akcent: Początkujący

source: ピッチ：山丘，アクセント：初級
pl: Ton: XXX, Akcent: Początkujący

source: 4-2:初級用テキストにある短文を入力
pl: 4-2. Wprowadź krótkie zdanie z tekstem dla początkujących.

source: 修正前の短文練習
pl: Przykład przed modyfikacją

source: 修正後の短文練習
pl: Przykład po modyfikacji

source: 『みんなの日本語』5課から修正前の文型と例文
pl: Przykładowe zdanie z rozdziału 5 "Minna No Nihongo" przed korektą

source: 『みんなの日本語』5課から修正後の文型と例文
pl: Przykładowe zdanie z rozdziału 5 "Minna No Nihongo" po korekcie

source: 『みんなの日本語』39課から修正前の会話例
pl: Przykładowa konwersacja z rozdziału 39 "Minna No Nihongo" przed korektą

source: 『みんなの日本語』39課から修正後の会話例
pl: Przykładowa konwersacja z rozdziału 39 "Minna No Nihongo" po korekcie

source: 4-3:初級後半・中上級テキストから少し長い文章を入力
pl: 4-3. Wprowadź dłuższe zdania z podręcznika o poziomie od początkującego wyższego do zaawansowanego

source: 『にほんご発音アクティビティ』25課から修正前の少し長い文章
pl: Dłuższe zdanie z rozdziału 25 "Nihongo Hatsuon Activity" przed korektą

source: 『にほんご発音アクティビティ』25課から修正後の少し長い文章
pl: Dłuższe zdanie z rozdziału 25 "Nihongo Hatsuon Activity" po korekcie

source: 『会話とスピーチの発音5-6（中上級）』ユニット7から修正前の少し長い文章
pl: Dłuższe zdanie z rozdziału 7 "Kaiwa to Speech no Hatsuon 5-6 (Chuujoukyuu)" przed korektą

source: 『会話とスピーチの発音5-6（中上級）』ユニット7から修正後の少し長い文章
pl: Dłuższe zdanie z rozdziału 7 "Kaiwa to Speech no Hatsuon 5-6 (Chuujoukyuu)" po korekcie

source: フレーズ句切りなしのサンプル文章
pl: Przykładowy tekst bez przerw w frazach

source: フレーズ句切り入りのサンプル文章
pl: Przykładowy tekst z przerwami w frazach

source: 入力済みのスズキクンを表示する
pl: Suzuki-kun z wcześniej wprowadzonym tekstem.

source: OJADについて
pl: O OJAD

source: OJADは日本語教師・学習者のためのオンライン日本語アクセント辞書です。a)単語検索，b)動詞の後続語検索，c)任意テキスト版，d)韻律読み上げチュータ スズキクンという4つの機能で日本語のアクセント学習を手助けします。各機能は「OJAD 4機能のご紹介」で説明してますので，まだお読みでない方は，%sにお進みください。本ページでは，a), b), d) の3機能について例を使いながら，より詳細に使い方を説明します。
pl: OJAD to internetowy słownik dla nauczycieli i uczniów języka japońskiego. Zawiera cztery funkcje zaprojektowane do pomocy w przyswajaniu języka japońskiego: a) wyszukiwanie słów, b) wyszukiwanie sufiksowe, c) wyszukiwanie tekstowe, d) nauczyciela prozodii Suzuki-kun. Są one wyjaśnione w "Wprowadzeniu do 4 funkcji OJAD". Zalecamy zapoznanie się z nimi pod %s. Na tej stronie podane zostaną bardziej szczegółowe zastosowania funkcji a), b) i c), wraz z przykładami.

source: 使ってみよう単語検索
pl: Używanie Wyszukiwania Słów

source: 使ってみよう後続語検索
pl: Używanie Wyszukiwania Sufiksów Czasowników

source: 使ってみようスズキクン
pl: Używanie Suzuki-kun

source: タブレット端末用OJADデモ
pl: Demonstracja OJAD dla tabletów

source: 後続語検索の概要
pl: Opis Wyszukiwania Sufiksów Czasowników

source: 「単語検索」では，動詞活用形のアクセントまでは調べられますが，その後に続くさまざまな表現については，カバーしていません。例えば，「歌ったり」のアクセントを調べようとした場合，「～た」の形「歌った」は「単語検索」で簡単に調べられますが，その後に「り」がついたらどうなるのか，わかりません。このように，文レベルでアクセントを知りたいとき，活用形部分だけでなく，後続語のアクセントも必要になります。しかし，後続語のバリエーションは，数限りなく存在し，すべてを網羅することはできません。本ページでは，東京外国語大学『初級日本語』の『れんしゅう』に出てくる形を中心に，動詞後続語のアクセントを「できる限り」示しました。調べたい動詞表現，例えば「歌ったり」を入力すると，「歌う」という動詞のさまざまな後続語アクセント一覧が示され，その中で「歌ったり」が画面中段に表示され，赤枠で囲まれます。さらに「ピッチカーブ」を「表示」にすると，その表現のピッチカーブを目で確認することができます。
pl: Funkcja Wyszukiwanie Słów przeszukuje odmienione czasowniki, ale nie obejmuje wszystkich wyrażeń, które mogą wystąpić po danym słowie. Przykładowo, chcąc wyszukać akcent dla słowa "utattari" możliwym jest uzyskanie formy "-ta" czasownika, "utatta", ale nie ma możliwości pokazania, jaką postać przyjmie akcent po dodaniu sufiksu "-ri". Dlatego, aby poznać akcent na poziomie zdania, konieczne jest branie pod uwagę nie tylko odmienionych form, ale także akcentu wyrażeń następujących po nich. Jednakże liczba możliwych słów, które mogą po nich występować jest nieskończona, a zatem nie ma możliwości uwzględnienia ich wszystkich. Na tej stronie występują głównie formy pojawiające się w  zeszycie ćwiczeń "Renshuu" dla podręcznika "Shokyuu nihongo" wydanego przez Tokyo University of Foreign Studies z akcentami wyrażeń następujących po czasownikach zaznaczonymi w możliwym zakresie. Na przykład, gdy podana zostanie forma "utattari", wiele sufiksów jest podanych wraz z ich akcentami dla "utau".  Forma "utattari" występuje wśród nich na środku ekranu zaznaczona na czerwono. Ponadto, ustawiając "Kontur intonacyjny" na "Pokaż" możliwy jest podgląd konturu intonacyjnego dla tego zapytania.

source: 以下の作業を行なうために「%s」ページを開いてください。
pl: Proszę otworzyć stronę "%s" w celu wykonania poniższych zadań.

source: 注意）今ご覧になっている「使ってみよう単語検索」ページと，「%s」ページを二つの window で個別に表示することをお勧めします。
pl: Zalecamy otwarcie strony "%s" w nowym oknie i pozostawienie tej strony ("Używanie ...") otwartej w tym oknie podczas wykonywania poniższych poleceń.

source: 実際にやってみていただきたい作業
pl: Ćwiczenia

source: <strong>動詞表現</strong>という項目に，「教えたりしなければならない」と入力してください。
pl: W polu dla <strong>Wyrażenia Czasownikowego</strong> wprowadź "教えたりしなければならない"

source: 「検索」をクリックしてください。<strong>ピッチカーブ</strong>は「表示」，<strong>表示する列</strong>は「同じグループの動詞を表示」を選んでください。
pl: Wduś "Szukaj". Ustaw <strong>Kontur dźwięku</strong> na "Pokaż" oraz <strong>Kolumny do wyświetlenia</strong> na "Pokaż czasowniki z tej samej grupy".

source: 結果，3列の一番右に，検索した動詞「教える」の後続語の一覧とアクセントが表示され，「教えたりしなければならない」が赤枠で囲まれています。ピッチカーブも見えます。
pl: Po prawej stronie od 3 kolumn znajduje się lista suffiksów z akcentami dla słowa "教える".  "教えたりしなければならない" znajduje się w czerwonym kwadracie. Można też zobaczyć kontur dźwięku.

source: <strong>表示する列</strong>で「同じグループの動詞を表示」を選択したので，左側に2列並んでいます。これは，「教える」と同じ２グループ（一段動詞）の平板型および起伏型動詞の例です。「教える」は平板型なので，平板型の代表として出ている「開けたりしなければならない」と見比べて，同じ「た」にアクセントがあることが確認できます。また，起伏型の代表として出ている「閉めたりしなければならない」を見て，起伏型と平板型が全く違うということもわかります。
pl: Opcja <strong>Kolumny do wyświetlenia</strong> ustawiona była na "Pokaż czasowniki z tej samej grupy", więc dwie kolumny są pokazane po lewej. Są to "教える" typu 0 i akcentowane słowa grupy 2. Ponieważ "教える" jest słowem typu 0, porównując z przedstawicielem typu 0, "開けたりしなければならない", można zaobserwować, że w obu przypadkach akcent pada na "ta".  Dla przykładowego akcentowanego czasownika "閉めたりしなければならない" można zobaczyć, że pozycja akcentu jest inna od typu 0.

source: では，次に，<strong>動詞表現</strong>という項目に，「教えたはずなのに」と入力してください。
pl: Następnie, dla <strong>Wyrażeń czasownikowych</strong> wprowadź "教えたはずなのに".

source: 「検索」をクリックしてください。
pl: Kliknij "Szukaj".

source: 結果，先ほどと同じように「教える」の後続語の一覧とアクセントが表示され，その中で「教えたはずだ」がピンク色の枠で囲まれています。ピンク色は，検索語そのものがない場合に，最も近いものを示します。つまり，残念ながら「教えたはずなのに」はこの一覧の中にないので，一番近い「教えたはずだ」のアクセントが示されているのです。
pl: Tak samo jak w przypadku "教える" wyświetlona została lista słów z sufiksami, a słowo "教えたはずだ" jest zaznaczone na różowo. Kolor ten oznacza, że nie znaleziono dokładnego dopasowania. W rezultacie najbliższe dopasowanie do "教えたはずなのに", "教えたはずだ", jest wyświetlone.

source: お願い
pl: Prośba

source: 先ほども書きましたが，すべての後続語をカバーすることは難しいので，「できる限り」載せてあります。しかし，学習者が検索してがっかりすることのないよう，さらに充実させていきたいと思っておりますので，「これは，是非必要だ」というものがありましたら，%sにご連絡ください。
pl: Jak wspomniano wcześniej, nie ma możliwości uwzględnienia wszystkich sufiksów. Mimo to, chcemy poszerzać dostępne informacje aby uczący się byli usatysfakcjonowani wynikami. Gdyby brakowało jakiś istotnych sufiksów, prosimy o kontakt pod %s.

source: スズキクンの概要
pl: Opis Suzuki-kun

source: 韻律読み上げチュータ スズキクン（以下スズキクン）に任意の日本語文章を入力すると，(1)<em>アクセント核の位置</em>を推定して表示し，(2)その文章を<em>読み上げた時のピッチパターン</em>を推定して表示します。ピッチパターンは特定の語に強いフォーカスを置かずに読み上げることを想定しています。疑問文や驚きを示す文などについては対応しておりません。
pl: Wprowadzając zdanie po japońsku do nauczyciela prozodii Suzuki-kun, zostaną oszacowane i wyświetlone: (1) <em>pozycja jądra akcentu</em>oraz (2) <em>kontur dźwięku</em>. Założeniem jest brak nacisku kładzionego na słowa. Rezultatem jest brak wsparcia dla pytań oraz zdań nacechowanych emocjonalnie, wyrażających np. zaskoczenie.

source: スズキクン
pl: Suzuki-kun

source: スズキクンのテキストボックスに「今日は、いい天気だから出かけよう。」と入力してください。
pl: W polu tekstowym Suzuki-kun wprowadź "今日は、いい天気だから出かけよう。".

source: <strong>ピッチパターン</strong>という項目から「山・丘のみを表現したカーブ」を選択してください。「山・丘」については%sのページでご確認ください。<strong>テキスト上のアクセント</strong>は「初級者用」のままで変更しないでください。
pl: Z listy <strong>Kontur Intonacyjny</strong> wybierz "Krzywa pokazująca przybliżony kontur intonacyjny". Aby uzyskać więcej informacji o funkcji "Przybliżony kontur intonacyjny" zobacz %s. Pozostaw listę <strong>Akcent Nad Tekstem</strong> na "Początkujący".

source: 「韻律情報の推定&表示」をクリックしてください。
pl: Kliknij "Przewidywanie Prozodii"

source: 結果，「今日は、いい天気だから出かけよう。」を読み上げた際にイメージできる単純なピッチパターンが表示されます。
pl: Rezultatem będzie kontur dźwięku dla zdania "今日は、いい天気だから出かけよう。".

source: 「今日は、いい天気だから出かけよう。」を「今日は、いい天気だから/出かけよう。」というように「/」を入れると、句切り（区切れ）が入り、２つのフレーズ（句）に分かれます。読みやすさや、学生のレベルや話速などに合わせてフレーズの長さを変えることができます。
pl: Wstawiając ukośnik w zdaniu "今日は、いい天気だから出かけよう。" w następujący sposób "今日は、いい天気だから/出かけよう。" spowoduje podzielenie zdania na dwie frazy. Możliwe jest dopasowanie długości fraz do umiejętności uczącego się.

source: 少し長い文章を入れてみましょう。ここでは、正直にスズキクンの欠点をお見せして、それに対応する方法を提案します。
pl: Wprowadź nieco dłuższe zdanie. Zaprezentowane zostaną słabości Suzuki-kun oraz zaproponowany zostanie sposób ich obejścia.

source: 以下の文を入力してください（コピー&ペーストでも構いません）。
pl: Wprowadź zdania podane poniżej (można skorzystać z opcji kopiuj/wklej).

source: 「私は鈴木と申します。東京大学の学生です。スズキクンというプログラムを作りましたが、その後、中村君が改良してくれて、今のスズキクンが出来上がりました。このスズキクンは機械ですから、精度は100%ではありませんが、けっこう役に立つと思っています。普通の人にとって、アクセントやイントネーションのマークを付けることはやさしくないからです。少しぐらい間違いがあっても役に立つからいいと思う方、スズキクンと一緒に勉強しようと思う方、スズキクンと勝負しようと思う元気な学生さん、スズキクンを育ててもっと役に立つツールにしようと思う方たちの温かい支援をお願いします。」
pl: "私は鈴木と申します。東京大学の学生です。スズキクンというプログラムを作りましたが、その後、中村君が改良してくれて、今のスズキクンが出来上がりました。このスズキクンは機械ですから、精度は100%ではありませんが、けっこう役に立つと思っています。普通の人にとって、アクセントやイントネーションのマークを付けることはやさしくないからです。少しぐらい間違いがあっても役に立つからいいと思う方、スズキクンと一緒に勉強しようと思う方、スズキクンと勝負しようと思う元気な学生さん、スズキクンを育ててもっと役に立つツールにしようと思う方たちの温かい支援をお願いします。"

source: 結果で気になるところは、<br />①「私は」が「わたくしは」（読み方の間違い）<br />②「100%」が「いちゼロゼロ」（読み方の間違い）<br />③「勉強しようと思う方」が「べんきょうしようとおもうほう」（読み方の間違い）<br />④「ふ<span class="accent_plain">つうのひ</span><span class="accent_top">と</span>にとって」のアクセントが「ふ<span class="accent_plain">つうのひとに</span><span class="accent_top">と</span>って」（アクセントの間違い）<br />このような間違いに気付かれた場合は，メールで報告戴ければ，随時可能な対応を行うことを考えています。しかし，プログラムの修正には時間がかかるため，次に現時点で可能な対処法を提示します。
pl: Jest kilka wyników nieporządanych<br/>1. "私は" to "わたくしは" (błędne odczytanie)<br/>2. "100%" to "いちゼロゼロ" (błędne odczytanie)<br/>3. "勉強しようと思う方" to "べんきょうしようとおもうほう" (błędne odczytanie)<br/>4. Akcent dla "ふ<span class="accent_plain">つうのひ</span><span class="accent_top">と </span>にとって" to "ふ<span class="accent_plain">つうのひとに</span><span class="accent_top">と</span>って" (błędny akcent)<br/>W przypadku zauważenia tego typu błędów prosimy o poinformowanie nas o nich. Jednakże nie możemy zagwarantować szybkiej odpowiedzi i naprawienia problemu, proponujemy zatem następujące rozwiązanie.

source: 入力する文を工夫してみると、<br />①「私」を「わたし」にする（平仮名で指定する）。<br />②「100%」を「百パーセント」にする（数字表現や記号表現に弱いので，漢字や片仮名で指定する）。<br />③「方」を「かた」にする（平仮名で指定する）。<br />④<strong>ピッチパターン</strong>と<strong>テキスト上のアクセント</strong>の項目で、できるだけ単純な方法を選ぶ。<br />つまり、<strong>ピッチパターン</strong>は「アクセントを考慮したカーブ（初級者用）」か「山・丘のみを表現したカーブ」を、<strong>テキスト上のアクセント</strong>も「初級者用」を選ぶことで表示されるアクセント情報を減らすということです。「アクセントを考慮したピッチカーブ（上級者用）」や「上級者用」（全てのアクセント型をマークする）を選ぶ場合には、アクセント情報が増えるのでその分アクセントの間違いが多くなる可能性が増えると考えられるので、それを避けるのです。
pl: Spróbuj rozwiązać problem przez zmianę danych wejściowych. <br/> ① Zamień "私" na "わたし" (zapisane hiraganą). <br/> ② Zamień "100%" na "百パーセント" (system nie radzi sobie dobrze z cyframi arabskimi, zatem należy korzystać z kanji). <br/> ③ Zamień "方" na "かた" (zapisane hiraganą). <br/> ④ Zmień <strong>Kontur intonacyjny</strong> oraz <strong>Akcent Nad Tekstem</strong> na najprostsze możliwe metody. <br/>Innymi słowy, <strong>Kontur intonacyjny</strong> na "Kontur intonacyjny z uwzględnieniem akcentu (początkujący)" lub "Krzywa pokazująca kontur przybliżony" na <strong>Akcent Nad Tekstem (początkujący)</strong> w celu zmniejszenia ilości informacji o akcencie. Wybór "Kontur intonacyjny z uwzględnieniem akcentu (zaawansowany)" lub "Zaawansowany" (zaznacz wszystkie akcenty) powoduje zdecydowane zwiększenie informacji o akcencie, co może przyczynić się do zwiększenia liczby błędów.

source: また、読みやすさを考えると、<br />⑤留学生用の場合、少し長すぎて読みにくいので「/」を入れてみる。<br /><br />結果，修正した文は以下の通りになります。コピー&ペーストしてください。<br />「わたしは/鈴木と申します。東京大学の学生です。スズキクンという/プログラムを作りましたが、その後、中村君が/改良してくれて、今のスズキクンが/出来上がりました。このスズキクンは/機械ですから、精度は/百パーセントではありませんが、けっこう/役に立つと思っています。普通の人にとって、アクセントや/イントネーションのマークを付けることは/やさしくないからです。少しぐらい間違いがあっても/役に立つからいいと思うかた、スズキクンと一緒に/勉強しようと思うかた、スズキクンと勝負しようと思う/元気な学生さん、スズキクンを育てて/もっと役に立つツールにしよう/と思う方たちの/温かい支援をお願いします。」
pl: Biorąc pod uwagę trudność z czytaniem... <br/> ⑤ Dla uczących się języka, jest nieco za długie, żeby z łatwością przeczytać, więc należy dodac "/". <br/><br/> Dokonując tych zmian, poprawione zdanie jest takie, jak poniżej. Skopiuj i wklej je. <br/>"わたしは/鈴木と申します。東京大学の学生です。スズキクンという/プログラムを作りましたが、その後、中村君が/改良してくれて、今のスズキクンが/出来上がりました。このスズキクンは/機械ですから、精度は/百パーセントではありませんが、けっこう/役に立つと思っています。普通の人にとって、アクセントや/イントネーションのマークを付けることは/やさしくないからです。少しぐらい間違いがあっても/役に立つからいいと思うかた、スズキクンと一緒に/勉強しようと思うかた、スズキクンと勝負しようと思う/元気な学生さん、スズキクンを育てて/もっと役に立つツールにしよう/と思う方たちの/温かい支援をお願いします。"

source: こんなふうに修正すると、間違いは少なくなります。（「ふつうのひとに」は相変わらず間違っていますが、間違いは1か所になりました）また、聞き手にとって、十分聞きやすく分かりやすい読み方ができるのではないでしょうか。<br /><br />さらに正直なところを申し上げると、現在のところ、以下のような複合名詞や「お」がついたりする場合等、会話文は苦手です。<br />　「大隈貿易のグレと申します。お世話になっています。」<br /><br />ただし，「東京貿易，川崎出版，福岡大学，品川高校」などのより一般的な複合名詞は正しく動作するようです。
pl: Wprowadzając zmiany w ten sposób liczba błędów powinna się zmniejszyć. ("ふつうのひとに" jest wciąż niepoprawne, ale liczba błędów została zredukowana do jednego miejsca.) Ponadto, dla słuchacza powinno być zrozumiałe co mówca przekazuje, nawet przy popełnieniu tej pomyłki. <br/><br/>System nie radzi sobie najlepiej z konwersacjami, słowami z prefiksem "お" oraz złożeniami.<br/>"大隈貿易のグレと申します。お世話になっています。"<br/>Pomimo tego, popularne złożenia, jak "東京貿易，川崎出版，福岡大学，品川高校" będą poprawne.

source: >印刷用の表示もご利用いただけます。<strong>表示方法</strong>という項目から「印刷用」を選択して，「韻律情報の推定&表示」をクリックしてください。印刷可能な，白黒の画面で表示されます。配布資料などにご利用ください。
pl: >Możliwe jest także użycie podglądu wydruku. Z listy <strong>Metoda Wyświetlania</strong> należy wybrać "Podgląd wydruku" a następnie kliknąć "Przewidywanie Prozodii". Wyniki zostaną wyświetlone w czerni i bieli, przystosowane do wydruku, który można użyć jako materiały rozdawane podczas zajęć.

source: 以上の作業は「ピッチパターン」の項目を「山・丘を考慮したカーブ」にして行って戴きましたが，これを「アクセントを考慮したカーブ（初級者用）」や「アクセントを考慮したカーブ（上級者用）」にして，表示されるピッチパターン違いを確認して下さい。学習者のレベル，アクセント教育の目的に応じて各モードをご利用下さい。
pl: Powyższa operacja została wykonana z "Konturem intonacyjnym" ustawionym na "Krzywa ilustrująca przybliżony kontur akcentowy". Sugerujemy samodzielne sprawdzenie różnic między ustawieniami "Kontur intonacyjny z uwzględnieniem akcentu (początkujący)" oraz "Kontur intonacyjny z uwzględnieniem akcentu (zaawansowany)". Należy wybrać poziom zgodny z umiejętnościami oraz celem nauki akcentu.

source: スズキクンの欠点を知りつつ、口頭発表やスピーチ文でご活用いただければと思います。
pl: Mamy nadzieję, że Suzuki-kun znajdzie zastosowanie przy przygotowaniu prezentacji, jednak należy pamiętać, że nie jest on doskonały.

source: 単語検索の概要
pl: Opis Wyszukiwania Słów

source: 一般的な日本語教科書（現在7冊の情報を掲載）に含まれる，用言の活用形（約10種類）のアクセントを調べることができます。教科書の課を選んで新出単語を検索したり，特定の品詞，特定のアクセント型，旧能力試験の級などを範囲指定したり，自分で調べたい単語を打ち込んだりして，そのアクセント情報を取得することができます。また，全ての単語とその活用形の音声サンプルの聴取とダウンロードが行えます。
pl: Możliwe jest wyszukanie akcentu dla wielu form (mniej więcej 10) słów znajdujących się w popularnych podręcznikach języka japońskiego (obecnie 7). Z tą funkcją możliwe jest wybranie rozdziału podręcznika i wyszukanie nowo występujących słów, wybrania części mowy, rodzajów akcentu, poziomu trudności JLPT. Ponadto możliwe jest otworzenie i pobranie nagrań dla wszystkich słów.

source: 尚，お使いのウェブブラウザが最新でない場合，最新版をダウンロードしてお使いください。一般的なブラウザFirefoxのダウンロードページへのリンクは%sです。
pl: Zalecane jest używanie najnowszej wersji przeglądarki przed korzystaniem z OJAD. Przeglądarke Firefox można podrać pod %s.

source: 単語検索がどのような機能か理解していただけましたら，機能の紹介のため以下の作業を実際にweb上で行なってください。<br />このページは表示したまま，「%s」のページを別のウィンドウで開いて，以下の作業を行なってください。右クリックでリンクをクリックして，「新しいウィンドウで開く」とすると別のウィンドウで開くことができます。
pl: Po zrozumieniu podstaw działania Wyszukiwania Słów, przygotowane zostały zadania do wykonania. <br/> Pozostawiając tę stronę otwartą, otwórz "%s" w nowym oknie i wykonaj poniższe zadania. Aby tego dokonać kliknij link prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję "Otwórz w nowym oknie".

source: A．教科書の課を指定した検索を行ってみましょう。
pl: A. Wyszukiwanie w wybranym podręczniku.

source: 例として， <strong>検索・表示条件</strong>の<strong>教科書</strong>という項目から「みんなの日本語」の「第5課」から「第7課」までを選択し，「実行」をクリックしてください。結果，「みんなの日本語」の用言一覧が表示されます。下までページをスクロールすると，次のページがあることが分かります。すべてをこのページに表示させたい時は，次の作業をします。
pl: Wybierz "Rozdział 5" do "Rozdział 7" z "Minna no Nihongo" z listy <strong>Podręcznik</strong>, znajdującej się w <strong>Opcje widoku i wyszukiwania</strong>. Po naciśnieciu przycisku "Szukaj" wyświetlona zostanie lista słów o podanych kryteriach. Na dole strony są odsyłacze do kolejnych stron listy. Aby wyświetlić wszystkie wyniki na jednej stronie, należy wykonać następne zadanie.

source: <strong>オプション</strong>の<strong>行数／ページ</strong>を「30」に上げて，「実行」をクリックしてください。結果，1～3グループの全ての動詞がこのページに表示されます。
pl: Zmień w <strong>Opcjach</strong> liczbę <strong>Linii / stronę</strong> na 30 i wyszukaj ponownie. Teraz wyniki dla czasowników z grup 1-3 zostaną wyświetlone na jednej stronie.

source: 検索結果を見てみましょう。トップに表示された1グループの動詞「行く・行きます」を見てください。その下のグレーの「み初5」は，「みんなの日本語初級5課」が新出課であることを示しています。他の教科書情報も記載されています。また，難易度は「初級前半」「旧能力試験4級」であることが分かります。
pl: Spójrzmy na wyniki wyszukiwania. Na szczycie grupy 1 znajduje się czasownik 「行く・行きます」. Szare 「み初5」 oznacza, że "Minna no Nihongo - Rozdział 5" jest pierwszym rozdziałem, w którym słowo to się pojawia. Informacja ta jest również pokazana dla innych słów. Dodatkowo pokazany jest poziom trudności starego JLPT.

source: その右側には，12の活用形のアクセント型が列挙されています。もし，「～ます形」を「辞書形」より前列に持ってきたい場合は，「～ます形」の黒い部分にマウスポインターを持っていき，クリックして掴んでそのまま「辞書形」の前にドラッグ＆ドロップしてください。「辞書形」と「ます形」の列が入れ替わります。
pl: Po prawej stronie podane są rodzaje akcentu dla 12 różnych form. Aby zamienić miejscami formę "~masu" i "słownikową" należy kliknąć na czarną część nagłówka "~masu" i przeciągnąc go nad nagłówek formy "słownikowej". To spowoduje ich zamianę miejscami.

source: 「7課」までの日本語学習には，これほど多くの活用形は出て来ないので，表示させたくないものがあるという場合は，すぐ上の「〇〇形」のチェックボタンをはずしてください。チェックがあるものだけが残ります。
pl: Nie wszystkie formy pojawią się do "Rozdziału 7". Aby ukryć niektóre z nich, należy odznaczyć pola nad tabelą.

source: アクセント型は，直線と￢のマークと色で表記しています。ピッチカーブが見たいときは，上部<strong>オプション</strong>の<strong>ピッチカーブ</strong>を「表示」にし，「実行」をクリックして下さい。ピッチカーブが示されます。
pl: Rodzaj akcentu jest oznaczony prostą linią lub znakiem ￢. Aby zobaczyć kontur dźwięku należy zaznaczyć <strong>Kontur Dźwięku</strong> w <strong>Opcjach</strong>, a następnie kliknąć "Szukaj".

source: 音声が聞きたい場合は，個々の活用形の「<span class="female">FEMALE</span>」や「<span class="male">MALE</span>」ボタンをクリックしてください。女性・男性のサンプル音声が流れます。また，見出しの先頭部分にある<span class="female">■</span>と<span class="male">■</span>をクリックすると，女声と男声の各活用形（横列）の連続音声が流れます。さらに，各活用形の上部にある<span class="female">■</span>と<span class="male">■</span>をクリックすると，女声と男声の各活用形の単語（縦列）の連続音声が流れます。ただし，ネット接続状況によっては音声が途中で途切れる場合があります。音声をダウンロードしたい場合は，Shift＋音声クリックすることで，パソコンに個々の音声や一括音声をmp3形式でダウンロードできます。これをご自分の携帯プレーヤーに入れれば，どこででも聞くことができます。
pl: Aby odsłuchać nagranie żeńskie lub męskie należy kliknąć odpowiednio na "<span class="female">FEMALE</span>" lub "<span class="male">MALE</span>". Również klikając w <span class="female">■</span> i <span class="male">■</span> na lewo od słowa zostaną odtworzone nagrania. W związku z niestabilnością łącza internetowego odtwarzane nagranie może się urywać. Aby pobrać nagranie należy kliknąć w wybraną próbkę trzymając jednocześnie wduszony klawisz shift. Po umieszczeniu ich na przenośnym odtwarzaczu można je odsłuchać w dowolnym miejscu.

source: 特に覚えたい単語だけ一括ダウンロードしたい，という場合は，不要な単語の先頭部にある×印をクリックしてください。その単語が消えます。また，単語列をマウスの右クリックで掴むことで，上下に配置を入れ替えることもできます。
pl: W celu pobrania nagrania dla ograniczonego zbioru słów należy kliknąć na znak × przy nieporządanych słowach. Spowoduje to usunięcie tych słów z listy. Także, z wykorzystaniem techniki przeciągnij i upuść możliwa jest zamiana wierszy miejscami.

source: B．次に，印刷用ページの機能を使ってみましょう。
pl: B. Następnie, czas wypróbować podgląd wydruku.

source: 授業ではインターネットが使えないので印刷がしたい，学生に配布したいなどの場合を想定して作りました。
pl: Gdyby dostęp do Internetu był ograniczony w trakcie zajęć dodano możliwość przygotowania materiałów pokazujących akcent wyrazowy.

source: 各活用形の表示／非表示のチェックボタンの一番右側に<strong>印刷用ページを表示</strong>の記載があります。これをクリックしてください。結果，今見ていたページが白黒で印刷できるようになって現れます。必要のない単語があれば，一番右端の×印をクリックしてください。単語列が消えます。元のページからも，この作業が行えます。
pl: Obok pól "Pokaż/Ukryj" dla odmienionych form znajduje się link <strong>Pokaż podgląd wydruku</strong>. Po przejściu do niego wyniki wyszukiwania zostaną zaprezentowane w czerni i bieli, gotowe do wydruku. Jeśli są jakieś słowa, które należy pominąć podczas wydruku, można je usunąc klikając znak x przy nich. Spowoduje to usunięcie całego wiersza, co można także dokonać na wcześniejszej stronie.

source: これをこのまま印刷してもいいですが，pptなどのプレゼンソフトにこの印刷用ページを画像として貼り付けたい場合は，以下を試してください。
pl: Strona może zostać wydrukowana bezpośrednio w takiej postaci. Aby wykorzystać ją jako obraz, np. do prezentacji Power Point, należy wykonać następujące czynności.

source: Windowsをお使いの場合：Ctrl+PrntSc（キーボード上部）を押して，スタートメニューの「アクセサリ」から「ペイント」を起動させ，「貼り付け」を行い，画像の必要な部分を選択してファイル化する。
pl: Użytkownicy Windows: Naduś przyciski Ctrl + PrntSc (znajduje się na górze klawiatury). Następnie wybierz aplikację "Paint" z folderu "Akcesoria" z "Menu Start". Wklej wybranu fragment ekranu do pliku.

source: Macをお使いの場合：OS 付属の「グラブ」というアプリを起動し，メニューバーから「取り込み→ウィンドウ」あるいは「取り込み→選択部分」などを使って，印刷画面を画像ファイル化する。
pl: Użytkownicy Mac: Uruchom aplikację "Grab" z podfolderu "Narzędzia" w "Aplikacje". Z paska menu wybierz "Capture->Selection" aby zmienić Podgląd wydruku w plik graficzny.

source: ピッチカーブが不要でしたら，元のページで<strong>ピッチカーブ</strong>を「非表示」にして，「実行」し直してから，再度印刷用ページに進んでください。
pl: Aby wylączyć wyświetlanie konturu dźwięku należy ustawić opcję <strong>Kontur dźwięku</strong> na "Ukryj" i wdusić przycisk "Szukaj". Następnie można załadować Podgląd wydruku.

source: これを印刷して授業で学生に配れば，教師側や学生にアクセント知識がなくても，みんなでこれを見ながら読み上げ練習が行えます。簡単な日々の練習の積み重ねで，自然な音声表現の習得が促進されることを目指しています。また，みんなでどのようなアクセント規則があるか，話し合ったり考えたりする機会にもなればと思っています。
pl: Podczas zajęć studenci mogą odczytywać słowa z poprawnym akcentem patrząc na materiały pomocnicze zawierające stronę z podglądem wydruku. Celem jest promowanie naturalnego zrozumienia języka japońskiego podczas codziennego użytku. Ponadto jest to okazja do poznania zasad akcentowania w trakcie dyskusji.

source: C. OJADの「い形容詞の揺れ」への対応について見てみましょう。
pl: C. Przykład jak OJAD radzi sobie z wahaniami akcentu w i-przymiotnikach.

source: <strong>検索・表示条件</strong>の<strong>教科書</strong>から「みんなの日本語」の「第12課」から「第12課」までを選択し，「実行」をクリックしてください。結果，一番上に，「甘い」が出てきます。左から9列目の「〜い。形」を見てください。アクセントが違う「甘い」が2つ表示されています。「甘い」は，「このケーキはあ<span class="accent_plain">まい</span>」という人もいれば（場合もあれば），「このケーキはあ<span class="accent_top">ま</span>い」という人もいる（場合もある）のではないかと思います。
pl: Z listy podręczników w <strong>Opcjach wyszukiwania i wyświetalnia</strong> wybierz "Rozdział 12" z "Minna no Nihongo". Po wduszeniu "Szukaj" na szczycie listy wyników pojawi się "甘い". Spójrz na formę "~i", znajdującą się w 9 kolumnie. Pokazane są dwa rodzaje akcentu dla "甘い".. Oznacza to, że akcent może być zarówno "このケーキはあ<span class="accent_plain">まい</span>" jak i "このケーキはあ<span class="accent_top">ま</span>い".

source: い形容詞が揺れるのは終止形だけでなく連体形でも揺れることがあります。<strong>検索・表示条件</strong>の<strong>教科書</strong>から「みんなの日本語」の「第8課」から「第8課」までを選択し，「実行」をクリックしてください。結果，上から2番目に，「おいしい」が出てきます。「おいしい」は，「お<span class="accent_plain">いしい</span>＋（ケーキ）」という人もいれば（場合もあれば），「お<span class="accent_plain">い</span><span class="accent_top">し</span>い＋（ケーキ）」という人もいる（場合もある）のではないかと思います。
pl: I-przymiotniki mogą różnić się akcentem, w zależności czy są w funkcji predykatywnej czy atrybutywnej. W <strong>Opcjach wyszukiwania i wyświetlania</strong> wybierz "Rozdział 8" z "Minna no Nihongo". Po wduszeniu "Szukaj" na szczycie strony z wynikami będzie słowo "おいしい". Dla tego słowa dopuszczalne są wymowy "お<span class="accent_plain">いしい</span>＋（ケーキ）" oraz "お<span class="accent_plain">い</span><span class="accent_top">し</span>い＋（ケーキ）".

source: このように，い形容詞は揺れが多いと言われています。この揺れに対し，東京方言話者で日頃からアクセントに意識を持っている音声研究者らが一つ一つの単語をチェックし，実状に合わせて揺れのあるものはそれを記載するようにしました。
pl: U wielu i-przymiotników występuje takie rozróżnienie. Z tego powodu każde słowo zostało sprawdzone przez badaczy mowy, pod względem występowania tego rozróżnienia w dialekcie tokijskim.

source: OJADでは上段の記載がアクセント辞書に載っているような規範型，下段の記載が新型，としています。お使いの辞書と異なる場合もあるかと思います。一応の目安と考えてください。<br />尚、アクセントの揺れに関しては、%s内の形容詞データを分析し、現状では、規範型の出現率が高いという知見を得たため、そのようにしました。
pl: Akcent zapisany w OJAD na samej górze jest standardowy, natomiast te znajdujące się poniżej są nowe. Informacje te mogą nie być zgodne z używanym przez Ciebie słownikiem. <br/>Są one uporządkowane w ten sposób, gdyż wersja standardowa jest przeważająca.

source: 『日本語話し言葉コーパス』（CSJ）
pl: "Korpus Spontanicznego Języka Japońskiego" (CSJ)

source: 規範型だけが見たければ，<strong>オプション</strong>の<strong>アクセントの揺れ</strong>を「非表示」にして「実行」してください。この方が表示列はすっきりして見えます。
pl: Aby wyświetlić jedynie typ standardowy należy ustawić <strong>Wariacja akcentu</strong> w <strong>Opcjach</strong> na "Ukryj". Po wduszeniu przycisku "Szukaj" rezultatem będą bardziej przejrzyste wyniki.

source: D．漢字入力による単語の検索を行ってみましょう。
pl: D. Wyszukiwanie z użyciem znaków kanji.

source: %sの「検索・表示条件，4.単語の検索」をまだお読みでない方は，まずはその部分の説明をご覧下さい。
pl: Zalecane jest uprzednie zapoznanie się z objaśnieniami zawartymi w części "Opcje wyszukiwania i wyświetlania, 4. Wyszukiwanie Słów" w %s.

source: OJADの<strong>単語の検索</strong>で，「楽」と入力し，「実行」をクリックしてください。この場合，各種<strong>検索の条件</strong>を「指定しない」に戻してください。結果，1グループの動詞「楽しむ」，2グループの動詞「楽しませる」，い形容詞「楽しい」，な形容詞「気楽[な]」などが出てきます。つまり，「楽」という漢字がどのような語彙で使用されるのかが一覧表示されます。
pl: Wprowadź "楽" w <strong>Wyszukiwanie słów</strong> i naduś przycisk "Szukaj". Ustaw <strong>Kryteria wyszukiwania</strong> na "Nie określono". Rezultatem będą "楽しむ" (grupa 1), "楽しませる" (grupa 2), "楽しい" (i-przymiotnik) oraz "気楽[な]" (na-przymiotnik). Wprowadzając kanji "楽", uzyskano w rezultacie wszystkie słowa zawierające ten znak.

source: 単語には難易度レベルがついていますので，旧能力試験4級では「楽しい」が，3級では「楽しむ」が，2級では「気楽[な]」が出題される可能性があると考えて，能力試験対策として学習の射程をとらえることもできます。また，知っている単語が，初級前半レベルなのか，中級後半レベルなのか，ということが分かり，学習モニターにもお役立ていただけると思います。
pl: Można postrzegać poziomy testu znajomości językowej jako cele podczas nauki języka japońskiego. W wynikach wyszukiwania można zauważyć, że "楽しい" jest poziomu 4, "楽しむ" - poziomu 3, natomiast "気楽[な]" poziomu 2. Co więcej, można zaobserwować czy znane słownictwo jest z zakresu "Początkującego Niższego", "Średniozaawansowanego Wyższego" itd. Powinno to pomóc w śledzeniu postępów w nauce.

source: E．自由に好きな単語を検索してみましょう。
pl: E. Wprowadź wybrane słowo.

source: <strong>検索・表示条件</strong>の<strong>単語の検索</strong>で，表示させたい単語を入力してください。カンマやスペースを入れることで，複数単語の検索が行えます。
pl: W <strong>Wyszukiwanie Słów</strong> w <strong>Opcjach wyszukiwania i wyświetlania</strong> wprowadź słowo, które chcesz wyszukać. Można oddzielić słowa przecinkami lub spacjami, aby wyszukać więcej słów jednocześnie.

source: 例えば，「遊ぶ　食べる　起きる　寝る　歩く　旅行する」を入力してみてください。動詞の種類別に整理され，表示されます。尚，漢字仮名混じりで，辞書形，ます形以外の形で入力を行うと，D．漢字入力による単語の検索と同じ結果になります。
pl: Na przykład, wprowadź "遊ぶ　食べる　起きる　寝る　歩く　旅行する". Wyniki wyszukiwania zostaną posortowane według rodzaju czasownika. Wprowadzenie czasowników w formach innych niż słownikowa lub ~masu da takie same rezultaty jak w punkcie D.

source: <strong>検索の条件</strong>を使うと，学習したい特定の単語セットのみを表示させることができます。例えば「教科書＝指定しない」「品詞＝い形容詞」「アクセント型＝頭高型」とすると，頭高型のい形容詞のみが表示されます（単語の検索は空欄に戻してください）。個数としては少ないですね。
pl: Używając <strong>Kryterii wyszukiwania</strong> można wyszukiwać słowa w określonym zbiorze. Przykładowo, ustawiając opcje "Podręcznik=Nie określony", "Część mowy=i-przymiotnik", "Rodzaj akcentu=Opadający", tylko i-przymiotniki Typu 1 zostaną pokazane. (Należy pamiętać o wyczyszczeniu pola ze słowem do wyszukania.) Okaże się, że nie ma wielu słów spełniających te kryteria.

source: F．まだまだいろいろな使い方ができます。色々な検索機能を楽しんでみてください。
pl: F. Jest jeszcze wiele innych sposobów korzystania z tej strony. Koniecznie wypróbuj różne opcje wyszukiwania.

source: 教科書情報
pl: Informacje o podręczniku

source: 全体を一括再生
pl: Odtwórz wszystkie.

source: 前へ
pl: Poprzedni

source: 次へ
pl: Następny

source: 見つかりませんでした。
pl: Nie znaleziono.
